fbpx

Sprawdź, czy jesteś nosicielem wirusa HPV - badania HPV dla mężczyzn - skontaktuj się z nami!

O naso nas
diagnostykadiagnostyka
poradnieporadnie
usługi medyczneusługi medyczne
cennikcennik
poradnikporadnik
Kontaktkontakt

Badanie HPV u mężczyzn! Wirus HPV to nie wyrok!

Co zrobisz z informacją o tym, że połowa mężczyzn cierpi na infekcję przenoszoną drogą płciową, która może powodować m.in. raka prącia lub odbytu? Co zrobisz z informacją, że wzrasta poziom badań w kierunku HPV u kobiet? Co zrobisz jako mężczyzna, aby uchronić swoją partnerkę, partnera i siebie od skutków infekcji wirusem HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (wirus HPV) jest jednym z najczęściej występujących na świecie zakażeń przenoszonych drogą płciową, a według CDC około 2 na 5 osób jest jego nosicielem.

ZAREZERWUJ TERMIN BADANIA NA HPV - KONTAKT
lub

ZAKUP ZESTAW DO BADANIA HPV u mężczyzn

Wykrywanie
i genotypowanie
HPV 28 typów

280 zł

Co to jest HPV?

Znany jako wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem przenoszącym się z jednej osoby na drugą poprzez stosunek płciowy lub kontakt skóry ze skórą w okolicy narządów płciowych, w saunie, korzystanie ze wspólnych ręczników czy akcesoriów erotycznych. Najczęściej występuje u osób aktywnych seksualnie w wieku od 15 do 59 lat, ale w przypadku narażenia może wystąpić w każdym wieku.

Wirus HPV może zainfekować pochwę, penisa i odbyt, ale także gardło, a nawet skórę dłoni, stóp i klatki piersiowej.

WAŻNE! Przeważnie osoby zakażone HPV ulegają samoograniczeniu co oznacza, że układ odpornościowy organizmu eliminuje je w ciągu od 6 miesięcy do 2 lat. HPV u mężczyzn powinien być eliminowany szybciej niż u kobiet. Niestety, niekontrolowany i nieleczony powoduje szereg dodatkowych obciążeń. Absurdem jest fakt ( w odpowiedzi na opisywane zalecenia w przypadku pozytywnego testu w kierunku HPV ) pozostawienia wirusa bez ingerencji i przenoszenia go na partnerów.

HPV atakuje mężczyzn!

HPV może atakować mężczyzn a powoduje 90% przypadków raka odbytu, około 60% nowotworów jamy ustnej i gardła (migdałki, gardło, podstawa języka) i rzadsze nowotworowy, takie jak 50% nowotwory prącia.

Zobacz również:  Nowy Rok, nowa Ja: postanowienia noworoczne

U większości mężczyzn rzadko zakażenie wirusem HPV daje objawy, wszystko zależy od konkretnych typów wirusa HPV. Objawy zakażenia wirusem HPV mogą jednak sprawiać dużo problemów w funkcjonowaniu (dalsze zalecania zależą od badanych genotypów wirusa HPV). Niektóre typy wirusa HPV mogą powodować brodawki narządów płciowych. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że HPV pozostanie niezauważony i nie spowoduje żadnego raka.

Wirus brodawczaka ludzkiego (wirus HPV)

Oznaki i objawy problemów zdrowotnych związanych z HPV:

 • brodawki narządów płciowych: jedna lub więcej narośli na penisie, jądrach, w pachwinie, na udach lub w okolicach odbytu. Brodawki mogą być pojedyncze, zgrupowane, wypukłe, płaskie lub kalafiorowe. Zwykle nie są bolesne.
 • rak odbytu: czasami nie ma żadnych objawów, krwawienie z odbytu, ból, swędzenie lub wydzielina, obrzęk węzłów chłonnych w okolicy odbytu lub pachwiny, zmiany w rytmie wypróżnień lub kształcie/kolorze stolca.
 • rak prącia: pierwsze objawy to zmiany koloru, zgrubienie skóry lub nagromadzenie tkanek na prąciu, późniejsze objawy to narośl na penisie, zwykle jest bezbolesny, ale w niektórych przypadkach może być bolesny i krwawić.
 • rak jamy ustnej i gardła: ból gardła lub ucha, który nie ustępuje, ciągły kaszel, ból lub trudność w połykaniu lub oddychaniu, utrata wagi, chrypka lub zmiany głosu trwające dłużej niż dwa tygodnie, guz lub masa na szyi.

Czy istnieje sposób, aby dowiedzieć się, że mam infekcję HPV?

U kobiet istnieje, coś co nazywa się badaniem wspólnym, które polega na tym, że w tym samym czasie, co badanie cytologiczne, pobierana jest próbka z szyjki macicy w celu wykrycia HPV.

Jeśli wynik jest pozytywny, przeprowadza się dokładniejszy nadzór, ponieważ w większości przypadków organizm sam eliminuje infekcję. Jeśli stan kobiety po upływie określonego czasu, zaleconego przez lekarza, nie poprawia się przeprowadza się ekstrakcję zakażonych komórek, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji szyjki macicy.

Dla mężczyzn nie ma takiej formy badan przesiewowych. W przypadku podejrzenia zakażenia HPV u mężczyzn można wykonać wymaz z odbytu lub narządów płciowych. Skontaktuj się z OPRA-MED i dopytaj czy ten test dotyczy Twojej sytuacji.

Zobacz również:  Borelioza – fazy, objawy i leczenie

W OPRA-MED wykonamy badania przesiewowe niezbędne do zachowania zdrowia. Jeżeli masz którekolwiek z tych objawów na penisie, mosznie, odbycie, w jamie ustnej lub gardle, umów się na wizytę już dziś.

Jeśli u mojej partnerki/partnera zdiagnozowano HPV, czy powinienem się przebadać?

Jeżeli u Twojej partnerki/partnera zdiagnozowano wirus HPV, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że możesz mieć którykolwiek z wyżej wymienionych objawów. Jeśli tak, powinieneś poczynić kroki, aby wykonać test w kierunku wykrywania materiału genetycznego wirusów.

Jest również wysoce prawdopodobne, że w przypadku monogamii ryzyko zarażenia zmniejsza się! Jeżeli jesteś zakażony wirusem HPV, a infekcja HPV przebiega bezobjawowo zagrożenie przenoszenia wirusa jest wysokie. Pamiętaj, test na obecność wirusa HPV jest czułym badaniem! Możesz wykluczyć lub potwierdzić infekcję, co pozwoli na szybką reakcję i wprowadzenie zaleceń, dzięki którym możesz pozbyć się wirusa HPV.

Masz pozytywny wynik w kierunku HPV? Zapraszamy do PORADNI LECZENIA HPV

Test na HPV u mężczyzn! Sprawdź czy jesteś nosicielem wirusa HPV!

Od lat edukujemy i propagujemy wiedzę na temat wirusa HPV. Po setkach realizowanych konsultacji miesięcznie wiemy, że duże znaczenie w leczeniu i zapobieganiu szeregu powikłań ma diagnostyka partnera/parterki osoby walczącej z efektem infekcji HPV!
Wykrywamy 28 genitalnych typów HPV, 19 genotypów o wysokim potencjale onkogennym: 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 69, 73, 82 oraz 9 genotypów o niskim potencjale onkogennym: 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70.

Według raportu dotyczącego onkogennych wirusów HPV najczęściej wykrywanymi, onkologicznymi typami wirusów HPV w Polsce są: HPV 16 i 18 oraz HPV: 45, 52, 31, 33, 56, 58, 39 i 35. Te typy zwiększają ryzyko powstawania raka szyjki macicy, prącia, pochwy, warg sromowych i odbytu, niektórych nowotworów głowy i szyi.

Dwa typy HPV 6 i HPV 11 uważa się za nieonkogenne i powodują zazwyczaj kłykciny i inne tego typu zmiany, wykrywane są w wielu przypadkach raka odbytu, sromu i prącia z częstością nawet ponad 4%.

Zobacz również:  Masz HPV. Co z seksem? Z naszej praktyki.

Wskazania do wykonania badania ( HPV badanie dla mężczyzn ):

 • profilaktyka nowotworów złośliwych,
 • aktywność seksualna (również w przypadku monogamii),
 • objawy zakażenia wirusem HPV,
 • nawracające stany zapalne układu moczowo-płciowego: przewlekłe zapalenia cewki moczowej, zapalenia żołędzi lub napletka.

Materiał do wykonania badania u mężczyzn ( test HPV dla mężczyzn ):

 • wymaz z prącia,
 • wymaz z rowka zażołędnego,
 • wymaz z cewki moczowej,
 • wymaz z okolic odbytu,
 • wymaz z gardła,
 • wymaz z kłykcin lub innych zmian skórnych lub błon śluzowych.

Celem testu w kierunku wirusa HPV.

Celem badania jest znalezienie zmian mogących odpowiadać za wystąpienie określonej choroby, identyfikacja materiału genetycznego wirusa HPV w organizmie pacjenta oraz określenie typu zidentyfikowanego wirusa HPV. Wykrywany jest materiał genetyczny 28 typów wirusa HPV.

Dalsze decyzje lekarskie odnośnie planowanej terapii, tudzież metod zapobiegania chorobie, powinny być oparte o całościową ocenę sytuacji zdrowotnej pacjenta, a uzyskane wyniki badania.

Wynik

Czas oczekiwania na wyniki badania (test HPV):

Wynika badania przesyłamy w terminie do 10 dni roboczych, a w przypadku badania CITO czas oczekiwania skraca się do kilku dni roboczych. Wykonaj test na obecność wirusa HPV!

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

WAŻNE: po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu w kierunku HPV, proponujemy naszym Pacjentom analizę i omówienie wyniku! Nie zostaniesz z tym SAM!

Zarezerwuj wizytę, rozmowę telefoniczną z naszymi specjalistami w celu omówienia WYNIKU!

UMÓW TERMIN BADANIA - OCZEKUJ NA WYNIK - ZAREZERWUJ TERMIN OMÓWIENIA WYNIKU

Wykrywanie
i genotypowanie
HPV 28 typów

280 zł

Na agresję zachowania wirusa HPV wpływają obciążenia współistniejące! Wykonaj testy w kierunku:

 • bakterii,
 • wirusów,
 • pierwotniaków,
 • grzybów,
 • pasożytów skóry,
 • zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

WAŻNE: Test na obecność wirusa HPV można wykonać z takich materiałów jak: wymaz z szyjki macicy, cewki moczowej, penisa, rowka zażołędnego, pochwy, warg sromowych, gardła, okolic odbytu, kłykciny, jamy ustnej, języka, policzków, tchawicy i innych.

Autor:
Artur Łabuz
Dyrektor ds. medycznych Opra-Med
Specjalista Zdrowia Publicznego

Konsultacja merytoryczna:
lek. Łukasz Warda
Specjalista onkologii klinicznej

Zainteresował Cię artykuł?


Zapraszamy do skorzystania z usług naszej Poradni Leczenia HPV

lub umów się od razu na wizytę

+48 22 299 38 99

Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów


Znajdziesz tam wiele ciekawych i wartościowych informacji