
Badanie kleszcza - dlaczego jest potrzebne?
Ugryzł Cię kleszcz i czekając na rumień zastanawiasz się co dalej?
Nie zwlekaj!
Udaj się z draniem do punktu diagnostycznego na badanie kleszcza, aby wykryć obecność bakterii, których mógł być nosicielem!
Czy kleszcze są niebezpieczne?
Kleszcze konsumując krew, potrafią być przytwierdzone do skóry żywiciela nawet do 15 dni. Lokalizują się najczęściej w okolicy pach i genitaliów. Kleszcze są źródłem wielogatunkowych infekcji (tzw. koinfekcji), które są przekazywane żywicielowi podczas żerowania. Oznacza to, że kontakt z pajęczakiem może spowodować infekcję wieloma patogenami (bakteriami lub pierwotniakami ).
Badanie kleszcza to przede wszystkim wykrycie patogenów u usuniętego kleszcza. Badanie kleszcza pozwoli zwrócić uwagę na objawy inne niż charakterystyczne tylko dla boreliozy i podjęcie odpowiednich kroków.
Wyniki badania kleszcza
Doskonałym przykładem tego, że pajęczak może sprawić poważniejszy problem, jest wynik badania kleszcza, który został dostarczony do naszego centrum przez pacjenta. Poprawnie usunięty i zabezpieczony kleszcz został poddany testom. Wynik jednoznacznie wskazuje na nosicielstwo Rickettsia.
Czym jest Rickettsia?
Rikestsje to grupa bakterii, która u człowieka wywołuje riketsjozy. Dostają się do organizmu za pośrednictwem wektorów (kleszcze, roztocza, wszy, pchły) u których nie wywołują chorób. Człowiek jest jednak ofiarą.
Objawy zakażenia przez kleszcza
Riketsjozy stanowią grupę ostrych chorób gorączkowych, wywołanych przez różne gatunki bakterii należących do rzędu Rickettsiales. Riketsje namnażają się w ludzkich komórkach śródbłonka wywołując zapalenie naczyń – jest to jeden z charakterystycznych objawów infekcji. Zakażenia umiejscowione są w komórkach śródbłonka naczyń włosowatych, gdzie namnażają się wywołując efekt cytotoksyczny, a w końcowym etapie niszczenie komórek nabłonka. Skutkiem takich zaburzeń jest powstanie zmian wielonarządowych, umiejscowionych w drobnych naczyniach skóry, płuc, nerek, mózgu i narządach wewnętrznych. Powoduje to ogniskową martwicę, tworzenie się nacieków wokół uszkodzonych naczyń, zwolnienie przepływu krwi w naczyniach włosowatych oraz tworzenie się obrzęków okołonaczyniowych.
Riketsje należą do koinfekcji Borrelii, stanowią 15 % zakażeń. Problem stanowi diagnostyka, dająca w wielu przypadkach reakcje krzyżowe w badaniach serologicznych.
Celem potwierdzenia lub wykluczenia Riketsjozy, przed badaniami podstawowymi wykonujemy test obciążeń, który sugeruje czy poszerzyć diagnostykę w kierunku określonego patogenu.

Jak przygotować kleszcza do badań?
Celem uzyskania odpowiedzi, czy kleszcz jest nosicielem patogenów, które potencjalnie mogą obciążyć nasz organizm jest poddanie badaniu odpowiednio zabezpieczonego pajęczaka. Kleszcza należy usunąć mechanicznie. Nie wolno stosować substancji typu maści, kremy, olej do wyjęcia kleszcza ze skóry (to utrudni czy wręcz uniemożliwi wykonanie badań molekularnych). Tak wyciągniętego kleszcza należy włożyć do pojemnika i zalać 70-96% alkoholem i zamknąć. Nie wolno stosować alkoholi zanieczyszczonych lub preparatów alkoholowych używanych do dezynfekcji. Kleszcza można przechowywać przez jedną- dwie doby w temperaturze +4-8C po usunięciu go ze skóry. Tak zabezpieczony pajęczak, powinien trafić do naszego punktu diagnostycznego.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Następstwem żerowania kleszcza jest przenoszenie przez niego również innych patogenów wywołujących choroby u ludzi, takie jak borelioza, piroplazmoza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Niebezpieczna wydaje się być borelioza, a wskazują na to liczby rejestrowanych przypadków już potwierdzonych testami. Mając świadomość, że całkowite wyeliminowanie kleszczy z biotopu człowieka jest niemożliwe i w związku z tym, że kleszcze stanowią i będą stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia, należy podejmować działania zmniejszające ryzyko i skalę zachorowań. Dostępne metody diagnostyczne oraz badania pajęczaka pozwalają na sprawną interwencję i uniknięcie infekcji.
Podejmując próbę zbadania kleszcza, mamy większą szansę na podjęcie dobrej decyzji co do samego leczenia. Wypatrywanie reakcji typu rumień, nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie u każdej zarażonej osoby, ma to miejsce.
Diagnostyka i leczenie boreliozy mogą być czasochłonnym procesem. Pamiętaj, że wczesne wykrycie infekcji umożliwia pełne wyleczenie!
Autor: Artur Łabuz