Badanie kleszcza! Sprawdź, czy nie przeniósł choroby!

Ugryzł Cię kleszcz i czekając na rumień zastanawiasz się co dalej?
Nie zwlekaj!
Udaj się z draniem do punktu diagnostycznego na badanie kleszcza, aby wykryć obecność bakterii, których mógł być nosicielem!

Kleszcze konsumując krew, potrafią być przytwierdzone do skóry żywiciela nawet do 15 dni. Lokalizują się najczęściej w okolicy pach i genitaliów. Kleszcze są źródłem wielogatunkowych infekcji (tzw. koinfekcji), które są przekazywane żywicielowi podczas żerowania. Oznacza to, że kontakt z pajęczakiem może spowodować infekcję wieloma patogenami (bakteriami lub pierwotniakami ).

Badanie kleszcza to przede wszystkim wykrycie patogenów u usuniętego kleszcza. Badanie kleszcza pozwoli zwrócić uwagę na objawy inne niż charakterystyczne tylko dla boreliozy i podjęcie odpowiednich kroków. 

Badanie kleszcza – historia naszego pacjenta.

Doskonałym przykładem tego, że pajęczak może sprawić poważniejszy problem, jest wynik badania kleszcza, który został dostarczony do naszego centrum przez pacjenta. Poprawnie usunięty i zabezpieczony kleszcz został poddany testom. Wynik jednoznacznie wskazuje na nosicielstwo Rickettsia.

Rikestsje to grupa bakterii, która u człowieka wywołuje riketsjozy. Dostają się do organizmu za pośrednictwem wektorów ( kleszcze, roztocza, wszy, pchły ) u których nie wywołują chorób. Człowiek jest jednak ofiarą.

Riketsjozy stanowią grupę ostrych chorób gorączkowych, wywołanych przez różne gatunki bakterii należących do rzędu Rickettsiales. Riketsje namnażają się w ludzkich komórkach śródbłonka wywołując zapalenie naczyń – jest to jedno z charakterystycznych objawów infekcji. Zakażenie umiejscowione są w komórkach śródbłonka naczyń włosowatych, gdzie namnażają się wywołując efekt cytotoksyczny, a w końcowym etapie niszczenie komórek nabłonka. Skutkiem takich zaburzeń jest powstanie zmian wielonarządowych, umiejscowionych w drobnych naczyniach skóry, płuc, nerek, mózgu i narządach wewnętrznych. Powoduje to ogniskową martwicę, tworzenie się nacieków wokół uszkodzonych naczyń, zwolnienie przepływu krwi w naczyniach włosowatych oraz tworzenie się obrzęków okołonaczyniowych.

Riketsje należą do koinfekcji Borrelii, stanowią 15 % zakażonych. Problem stanowi diagnostyka, dająca w wielu przypadkach reakcje krzyżowe w badaniach serologicznych.

Celem potwierdzenia lub wykluczenia obecności Riketsjozy przed badaniami podstawowymi, wykonujemy test obciążeń, który sugeruj aby poszerzyć diagnostykę w kierunku patogenu.

Jak przygotować kleszcza do badań?

Celem uzyskania odpowiedzi, czy kleszcz jest nosicielem patogenów, które potencjalnie mogą obciążyć nasz organizm jest zabezpieczenie pajęczaka. Kleszcza należy usunąć mechanicznie. Unikać należy substancji typu maści, kremów, oleju do wyjęcia kleszcza ze skóry ( utrudni a wręcz uniemożliwi to wykonanie badań molekularnych ). Tak wyciągniętego kleszcza należy włożyć do pojemnika i zalać 70-96% alkoholem i zamknąć. Nie wolno stosować alkoholi zanieczyszczonych lub preparatów alkoholowych używanych do dezynfekcji. Nie jest przeszkodą przechowywanie kleszcza w temperaturze „+4C” przez jedną lub dwie doby po usunięciu go ze skóry. Tak zabezpieczony pajęczak, powinien trafić do naszego punktu diagnostycznego.

Następstwem żerowania kleszcza jest przenoszenie przez niego również innych patogenów wywołujących choroby u ludzi, takie jak borelioza, piroplazmoza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Niebezpieczna wydaje się być borelioza, a wskazują na to liczby rejestrowanych przypadków już potwierdzonych testami. Mając świadomość, że całkowite wyeliminowanie kleszczy z biotopu człowieka jest niemożliwe i w związku z tym, że kleszcze stanowią i będą stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia, należy podejmować działania zmniejszające ryzyko i skalę zachorowań. Dostępne metody diagnostyczne oraz badania pajęczaka pozwalają na sprawną interwencję i uniknięcie infekcji.

Podejmując próbę zbadania kleszcza, mamy większą szansę na podjęcie dobrej decyzji co do samego leczenia. Wypatrywanie reakcji typu rumień, nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie u każdej zarażonej osoby, ma to miejsce.

Diagnostyka leczenie boreliozy może być czasochłonnym procesem. Pamiętaj, że wczesne wykrycie infekcji, umożliwia pełne wyleczenie!

Autor: Artur Łabuz

Facebook