Co to jest borelioza?
Spis treści
Borelioza jest chorobą wielosystemową, która atakuje wszystkie rodzaje tkanek i wszystkie organy ludzkiego ciała. Powszechnie wiadomo, że bakteria Borrelia burgdorferi przenoszona jest przez kleszcze z gatunku Ixodes ricinus, jednak nowe badania przeprowadzone w USA wskazują, że bakteria przenoszona jest również przez komary, roztocza, pchły, muchy. Krętki występują także w kobiecym mleku, moczu i nasieniu osób chorych na boreliozę.
Bakteria odpowiadająca za boreliozę
Umiejętność kolonizowania bakteria zawdzięcza strukturze morfologicznej oraz łatwości poruszania się. Organizm Borrelii potrafi szybko zmienić własną strukturę genetyczną w odpowiedzi na presję środowiska. Krętki boreliozy w niekorzystnych dla nich warunkach poddają się transformacji formy fizycznej. Potrafią zamknąć się w formie cyst już w ciągu jednej minuty. Borrelie zaliczyć należy do nielicznego grona organizmów, które nie potrzebują żelaza do życia. Postrzegane mogą być jako pośrednia forma życia między bakteriami a pasożytami. Nie są w stanie żyć poza organizmem żywiciela, od którego pobierają wszystkie kwasy tłuszczowe, nukleotydy i kofaktory enzymowe. Krętki są wrażliwe na drobne zmiany w środowisku, w którym przebywają, zmieniając swoją strukturę budulcową. Umożliwia im to zdolność do chemotkasji, czyli wysokiej wrażliwości na drobne chemiczne zmiany.
Objawy boreliozy
Objawy choroby znacznie różnią się u wielu osób. Zakażenie ma tendencje do bardzo toksycznych i zapalnych infekcji w tkankach, głównie stawów i kolan, może wywołać również chroniczną atrofię skóry czy neuroboreliozę. Objawy ogólne są grypopodobne, a wśród nich ostre, nieustające bóle głowy, sztywność karku, bóle mięśni i stawów czy huśtawka nastrojów.
Diagnostyka boreliozy
Istnieje sporo testów na boreliozę, jednak większość z nich opiera się na zdolności organizmu do wytwarzania przeciwciał przeciw atakującym bakteriom. Jest to to poważny problem, ponieważ istnieje otoczka śluzowa S osłaniająca bakterie, a antygeny powierzchowne są niedostępne. Mogą pojawić się blokujące przeciwciała, bakterie mogą przebywać wewnątrz komórek, tworzyć membrany ochronne, tłumić reakcje immunologiczną cytokinami, modyfikować antygeny by oszukać układ odpornościowy.
Leczenie boreliozy
Borelioza to choroba wieloukładowa, wielonarządowa i wielopostaciowa, dlatego wymaga kilkutorowego sposobu leczenia, uwzględniającego zarówno leczenie systemowe, leczenie immunostymulujące i przeciwbakteryjne doustne i dożylne, dietoterapię, ziołolecznictwo i inne metody pozwalające podejść do schorzenia kompleksowo. W kolejnym wpisie przedstawimy Państwu jak odpowiednio dobrana dieta silnie wspomaga organizm w walce z chorobą i dlaczego jest tak ważna w procesie leczenia.