W Polsce najczęstszym nowotworem są: wśród kobiet - rak piersi, u mężczyzn - rak prostaty. Ich wczesne wykrycie daje skuteczne efekty leczenia. Jak uniknąć zachorowania na nowotwór? Czy można temu zapobiec? I jak przebiega leczenie nowotworów i czy da się wyleczyć raka?
Czym jest nowotwór?
Spis treści
Nowotwór to choroba polegająca na niekontrolowanym podziale komórek organizmu. Przyczyna tych podziałów związana jest z mutacjami genów kodujących białek. Przez te mutacje organizm nieodpowiednio na nie reaguje, a to powoduje pogłębianie się choroby. Często pacjent długo pozostaje bez wiedzy o chorobie nowotworowej. Nowotwory rzadko dają objawy od razu, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mamy do czynienia z kilkoma rodzajami nowotworów w zależności od klasyfikacji — łagodny, złośliwy i miejscowo złośliwy. Drugi podział uzależniony jest od rodzaju tkanki, z której się wywodzi.
Objawy nowotworu
Im nowotwór zostanie wcześniej wykryty, tym szanse pacjenta na pełne wyleczenie są większe. Istotne jest to, by nie dopuścić do przerzutowego procesu nowotworowego.
Dlatego warto pamiętać o:
- regularnych wizytach i badaniach zapobiegających
- udaniu się do lekarza przy pierwszych niepokojących objawach, nawet jeśli wydaje się, że to tylko przewlekłe zmęczenie
Do najczęstszych objawów raka należą:
- Zmiany skórne, przypominające owrzodzenia, które znajdują się na wardze, w jamie ustnej czy na narządach płciowych. Ulegają szybkiemu wzrostowi lub zmianie wyglądu
- Duża asymetria części ciała. Warto zwrócić uwagę, że każdy człowiek jest asymetryczny, ale gdy asymetria się pogłębia (np. inny jest wygląd piersi, jąder, należy działać - jak najszybciej udać się do lekarza)
- Wyczuwalne powiększenie węzłów chłonnych
- Zaburzenia odżywiania, trudność w przełykaniu, stałe uczucie pełności, biegunki na przemian z zaparciami, czy krew w stolcu
- Gwałtowna zmiana wagi (jej wzrost albo spadek)
- Długotrwałe zmęczenie, nadmierne osłabienie przy prostych czynnościach, apatia
- Nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych, dodatkowe krwawienie poza cyklem
- Zmiana głosu, chrypka, chrząkanie
- Krew w moczu, silne parcie na pęcherz czy problemy z oddawaniem moczu
- przewlekła gorączka, ból różnych części ciała
- Częste wymioty, mdłości, utrata świadomości
Zakres objawów jest bardzo szeroki. Niekoniecznie dotyczą obszaru organizmu, w którym rozwija się nowotwór. Wczesne rozpoczęcie leczenia nowotworów daje szansę
Kiedy do onkologa?
Gdy masz niepokojące objawy, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Skieruje Cię na podstawowe badania i wyśle na odpowiednie konsultacje. Jeśli również będzie podejrzewał nowotwór na pewno konieczna, będzie dokładna diagnostyka na podstawie szeregu badań. Onkolog zaplanuje również leczenie nowotworów.
Diagnoza raka, jakie badania należy wykonać?
Przede wszystkim w pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad, w którym dokładnie pyta o wszystkie objawy i przebieg choroby. Dodatkowo warto wiedzieć, kto w naszej rodzinie chorował na nowotwór i jakiego organu. Osoby, u których w rodzinie występowała choroba nowotworowa, mają większe ryzyko zachorowania.
Najczęstsze badania wykonywane w przypadku diagnozy choroby nowotworowej to:
- podstawowe badania laboratoryjne jak morfologia, badanie podstawowe moczu, poziomy hormonów w krwi
- badanie markerów nowotworowych, w zależności od płci (dla mężczyzn jest to np. marker PSA, dla kobiet np. CEA, CA 125 czy CA 15-3
- badania obrazowe jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG, RTG, czy pozytonowy tomograf emisyjny PET
- biopsja guza
Metody leczenia onkologicznego
W medycynie znanych jest wiele metod leczenia onkologicznego nowotworów. Dobierane są przez lekarza specjalistę po wykonaniu pełnej diagnostyki. Czasem łączone jest kilka z nich, aby uzyskać najlepszy efekt. Poniżej przedstawiono metody leczenia nowotworów:
- chemioterapia
- radioterapia
- terapia celowana
- chirurgia onkologiczna
- hormonoterapia
- immuno-onkologia
- onkologia precyzyjna
Pomoc w leczeniu nowotworów
Pomocą w leczeniu nowotworów lub powrocie do sprawności po chorobie może być zastosowanie dodatkowych metod wzmacniających i odpowiedniej diety, przy porozumieniu z lekarzem i dietetykiem. Terapia oferowana przez Opramed łączy w sobie elementy wielu dziedzin medycyny. Jej głównym celem jest przywrócenie odpowiedniego działania układu immunologicznego. W przychodni Opramed odbywają się rekonsultację z Pacjentami, którzy potrzebują wsparcia, więcej informacji na temat diagnozy czy ewentualnych metod leczenia. Dodatkowo Opramed w Warszawie oferuje przygotowanie Pacjenta do leczenia systemowego, niwelowania skutków ubocznych takiego leczenia czy ewentualnie wzmacnia organizm przed i po chemio, czy radioterapii. Formy leczenia dostosowywane są do pacjenta. Zajmujemy się także pacjentami w stadium terminalnym, oferujemy pomoc w opiece nad Pacjentami w domu.