fbpx

Sprawdź, czy jesteś nosicielem wirusa HPV - badania HPV dla mężczyzn - skontaktuj się z nami!

O naso nas
diagnostykadiagnostyka
poradnieporadnie
usługi medyczneusługi medyczne
cennikcennik
poradnikporadnik
Kontaktkontakt

Kilka faktów dotyczących infekcji HPV

Nie tylko ludzie którzy uprawiają seks są narażeni na kontakt z wirusem HPV. Według danych CDC jest najczęstszą z chorób przenoszonych drogą płciową. W samych Stanach Zjednoczonych około 79 milionów ludzi jest nosicielami human papilloma virus.

Infekcja wirusem HPV jest główną przyczyną zmian w komórkach szyjki macicy i stanowi przyczynę rozwoju raka szyjki macicy i raka odbytu.

Zakażona wirusem HPV osoba może być bezobjawowa i zarażać innych.

Niektóre typy wirusa są wysoko onkogenne, a niektóre nisko onkogenne.

Wirus brodawczaka ludzkiego - HPV o typie 6 i 11 powoduje brodawki płciowe, zmiany jamy ustnej, pochwy i sromu, kurzajki dłoni i stóp.

Kontakt seksualny nie jest jedyną drogą infekcji wirusem hpv, choć w wyniku seksu oralnego z osobą zarażoną najczęściej dochodzi do infekcji jamy ustnej wirusem HPV.

Temat wirusa brodawczaka ludzkiego może prowadzić do wielu pytań:

  • Jak doszło do zarażenia wirusem HPV?
  • Czy wirus brodawczaka ludzkiego jest niebezpieczny?
  • Mam HPV, co z seksem?
  • Czy to oznacza, że muszę przestać uprawiać seks?

Postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań, które w przestrzeni publicznej są pomijane w kontekście kontaktu z wirusem brodawczaka ludzkiego i seksu.

Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego i jak jest transmitowany?

Wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus) jest małym bez osłonkowym wirusem, z grupy Papillomaviridae, który ma materiał genetyczny w postaci kolistego, dwuniciowego DNA. Istnieje ponad 200 typów wirusa. Jednym z kryteriów podziału typów wirusa jest podział na serotyp o niskim ( typ wirusa LR HPV, low risk) i wysokim (typ wirusa HR HPV, high risk) ryzyku onkogennym. Serotypy HPV o niskim ryzyku onkogennym tj. 6 i 11 nie są powiązane ze zmianami o charakterze złośliwym, mogą zaś powodować zmiany nowotworowe łagodne w tkankach miękkich w postaci np. kłykcin kończystych.

Zobacz również:  Opieka Medyczna w Domu – Klucz do Lepszego Zdrowia i Komfortu Pacjenta

Rak szyjki macicy

Typy wysoko onkogenne mogą powodować raka w częściach takich jak gardło i odbyt, jednak nie ma zaleceń rutynowych badań przesiewowych w tych obszarach. Powodują również zmiany dysplastyczne szyjki macicy, które potem prowadzą do raka szyjki macicy.

Transmisja brodawczaka ludzkiego - HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego jest niezwykle łatwo transmitowany. Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego nie są zależne od liczby partnerów seksualnych, a po prostu od bytowania w organizmie. Wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest przez bezpośredni kontakt ze skórą lub obszarem dotkniętym zakażeniem, a wirusem HPV można zarazić się podczas stosunku waginalnego, seksu oralnego lub analnego.

Osoby uprawiające seks są bardziej narażone na infekcje gdy: uprawiają seks zbyt wcześnie lub uprawiają seks bez zabezpieczeń, skóra na genitaliach jest podrażniona, występują zmiany skórne w tych okolicach. Trzeba pamiętać, że prezerwatywa może nie uchronić przed infekcją. Trzymanie się za ręce, jedzenie i używanie wspólnie sztućców, naczyń, wspólne kąpiele, używanie wspólne ręczników może być potencjalnym źródłem powodującym zakażenie.

Zakażenie wirusem hpv - z praktyki klinicznej

Przykładem łatwości zarażenia jest nasz były już pacjent, który trafił do OpraMed z powodu nawracającej zmiany spojówki spowodowanej wirusem HPV. Do transmisji doszło podczas przypadkowego dotknięcia palcem dłoni kłykciny na pachwinie swojego partnera i potarcie oka.

Po około 3 miesiącach od incydentu w lewym oku, pojawiła się nieswoista zmiana drażniąca oko. Zaniepokojony pacjent zasięgnął porady lekarskiej okulistycznej w trybie planowym. Stwierdzono zakażenie wirusem HPV, w wyniku czego powstała zmiana zwana brodawczakiem - spojówki oka lewego. Kilkukrotnie usuwany odrastał jeszcze większy, tworząc bogatą sieć naczyń krwionośnych.

W trakcie leczenia w OpraMed brodawczak powoli się zmniejszał, a sieć naczyń krwionośnych obumierała. Finalnie wyleczyliśmy zakażenie wirusem HPV, bez późniejszego nawrotu. Po uzyskaniu ujemnego testu PCR, pacjenta zaszczepiliśmy przeciwko wirusowi HPV. Więcej wyleczonych pacjentów możesz zobaczyć tutaj

Zobacz również:  Jak żyć z partnerem z HPV?
brodawczak oka, wirus hpv, papillomavirus in eye, leczenie wirusa hpv

Mam hpv, co z seksem?

Będąc osobą zarażoną narażasz innych! Poinformuj partnerów z którymi chcesz uprawiać seks

Mężczyźni którzy są nosicielami HPV, nie zdają sobie sprawy z zakażenia przy bezobjawowym przebiegu. Wystarczy jednorazowo uprawiać seks z osobą zarażoną, aby w organizmie zagnieździł się wirus. Często wśród kobiet pojawiają się nawracające zakażenia układu moczowego, dyskomfort i pieczenie. Okolice intymne mogą być bolesne, a to z kolei nakłania do diagnostyki. Każdy kontakt z wirusem wprowadza do organizmu kolejne cząstki wirusa, osłabiając układ odpornościowy i zmniejszając szanse na wyleczenie. Seks oralny również prowadzi do zakażenia.

Czy więc uprawiać seks? Do momentu wyleczenia konieczna jest wstrzemięźliwość. Możliwe jest rozprzestrzenienie się patogenu, nawet jeśli nie wykazujesz objawów. U kobiet potencjalny rozwój raka szyjki macicy lub/i tocząca się dysplazja, ułatwiają dyscyplinę leczenia.

Mam jednego partnera seksualnego, więc zarażenie wirusem mi nie grozi. To mit!

Kontakty seksualne z jednym partnerem nie uchronią przed wirusem. Problemem jest utajone i bezobjawowe nosicielstwo, które może doprowadzać do zarażenia. Zalecamy badanie genetyczne w kierunku HPV, a gdy otrzymasz pozytywny wynik testu, walkę z infekcją oraz zaprzestania kontaktów z osobą zarażoną do czasu wyleczenia. HPV może być łatwo przenoszony na zdrowe osoby. Jeśli przechodzisz leczenie mające na celu całkowite wyeliminowanie szkodliwego patogenu, nie powinieneś uprawiać seksu. Jesteś narażony/a na ryzyko zakażenia szczepami wirusa HPV, nawet jeśli uprawiasz seks z jedną osobą.

Konsultacja merytoryczna:

lek. Łukasz Warda, specjalista onkologii klinicznej