fbpx

Sprawdź, czy jesteś nosicielem wirusa HPV - badania HPV dla mężczyzn - skontaktuj się z nami!

O naso nas
diagnostykadiagnostyka
poradnieporadnie
usługi medyczneusługi medyczne
cennikcennik
poradnikporadnik
Kontaktkontakt

Morfologia krwi - co to jest i jak długo ważne jest skierowanie na badania krwi?

Krew to tkanka łączna, płynna, krążąca w naczyniach krwionośnych. Dzięki hemoglobinie erytrocytowej ma intensywny czerwony kolor. Intensywność zabarwienia zależy od nasycenia tlenem. Ma to duże znaczenie dla organizmu człowieka. Do zadań głównych krwi należą: transport, termoregulacja, udział w procesach krzepnięcia oraz udział w procesach odpornościowych i obronnych. Składniki krwi zaś to osocze i elementy morfotyczne (komórki krwi). Osocze to płynny składnik stanowiący otoczenie dla komórek krwi. Znaczna część osocza to woda, pozostałą część stanowią składniki odżywcze, głównie białka. Elementy morfotyczne krwi to krwinki czerwone, krwinki białe oraz płytki krwi.

Morfologia krwi - podstawowe badania krwi.

Laboratoryjne badania hematologiczne umożliwiają ocenę objętości krwi krążącej. Podstawowym i najbardziej popularnym badaniem krwi jest morfologia krwi. Jej nieprawidłowość jest jednym z pierwszych impulsów do dalszych działań i stanowi sygnał ostrzegawczy dla pacjenta i lekarza. Przypomina się, że badania krwi powinno wykonywać się co najmniej raz w roku. Badanie liczby krwinek czerwonych (RBC), liczby krwinek białych (WBC), liczby płytek krwi (PLT) należy do podstawowych badań morfologicznych. Ważne jest obliczenie wskaźników erytrocytarnych tj. średniej objętości krwinki czerwonej (MCV), średniej masy hemoglobiny (MCHC) na podstawie wyliczeń stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu.

Morfologia obejmuje oznaczenie liczby i procentowego udziału różnych typów białych krwinek tj. neutrofili, eozynofili, bazofili, limfocytów, monocytów.

Jak przygotować się do badania ?

Przygotowania do badań to ważny etap, który ma wpływ na jakość uzyskiwanych wyników.

Dla przykładu zaleca się, aby krew do badania pobierana była rano, między godziną 7.00 a 9.00. Wydzielanie wielu substancji w organizmie zależy od pory dnia, emocji, wysiłku fizycznego, pory roku. Hormony, które często badamy, wydzielone są w rytmie dobowym: ich stężenie w surowicy krwi zmienia się wraz z porą dnia. Najwyższe stężenie TSH osiągane jest późnym wieczorem i nocą, najniższe około północy.

Zobacz również:  MEDYCZNA MARIHUANA - CBD, THC i podstawowe pojęcia

Na pobranie krwi powinno się przyjść na czczo. Zapewnia to odpowiednio długi czas głodzenia, konieczny do uzyskania poprawnych wyników. Jeśli nie będzie on wystarczający, mogą się zmienić: białko, bilirubina, AspAT, ALAT, ALP i LDH, parametry lipidowe, glukoza, kreatynina, mocznik, sód, a nawet liczba leukocytów.

Do punktu pobrań stawiamy się co najmniej po dwunastogodzinnej przerwie od ostatniego posiłku, który powinien być lekkostrawnym i bez nabiału. Jest to ważne u pacjentów z zaleceniem badania profilu lipidowego, czyli frakcji cholesterolu i trójglicerydów.

W tygodniu poprzedzającym badania powinniśmy utrzymać normalny poziom aktywności fizycznej. Wysiłek bezpośrednio przed pobraniem krwi może spowodować jej zgęstnienie nawet o 10%, ponadto organizm zużyje więcej substancji energetycznych, w związku z czym obniża się poziom glukozy i trójglicerydów. Organizm pod wpływem wysiłku fizycznego może zareagować reakcją zapalną, co powoduje wzrost liczby białych krwinek i OB.

Badania laboratoryjne

Wpływ na wyniki ma również długotrwały stres. Pod jego wpływem wzrastają: aldosteron, angiotensyna, katecholaminy, kortyzol, prolaktyna, renina, somatotropina, TSH, wazopresyna, albumina, fibrynogen, glikoza, insulina, mleczany i cholesterol.

Stężenie substancji może się wahać w wyniku zmiany pozycji ciała. Przebywając w szpitalu, często leżymy, a do badania gwałtownie siadamy. To powoduje wzrost stężenia takich parametrów, jak: białko, wapń, hematokryt, cholesterol czy liczba białych i czerwonych krwinek.

Dzień cyklu miesiączkowego może wpływać na wyniki badań. Szczególnie podatne są na to hormony płciowe LH i FSH. W zależności od tego, co chcemy sprawdzić, należy badać je w odpowiednim momencie.

W dniu badania powstrzymujemy się od picia kawy, nawet czarnej bez dodatków. Wpływa ona na równowagę hormonalną, stężenie glukozy i kwasów żółciowych. Może również fałszować stężenie bilirubiny i zaniżać cholesterol. Ponadto kawa wypłukuje magnez, zatem wpływa na jego stężenie w surowicy. Kawę zastąp szklanką wody.

Lista badań u kobiet w każdym wieku:

  • kontrolne badanie ginekologiczne - co 2 lata ( po rozpoczęciu współżycia seksualnego - co rok ) wraz z cytologią, czyli wymazem z szyjki macicy ( gdy wynik jest prawidłowy ),
  • samobadanie piersi
  • USG przezpochwowe,
  • wizyta u dentysty,
  • badanie okulistyczne,
  • ciśnienie krwi

Badania krwi:

  • TSH, FT3, FT4, aTPO, aTG,
  • lipidogram,
  • glukoza na czczo, insulina na czczo, hemoglobina glikowana,
  • ALAT, AspAT, GGTP
  • kwas foliowy, witamina B12, witaminaB6, homocystina,
  • żelazo, ferretyna, transferyna,
  • morfologia ogólna z rozmazem,
  • przeciwciała na różyczkę, cytomegalię czy toksoplazmozę,
  • hormony płciowe,

Badania moczu: mocz z osadem

Lista badań u mężczyzn w każdym wieku:

Badania ogólne:

  • badanie lekarskie jąder (pod kątem raka jąder),
  • samobadanie jąder,
  • badanie okulistyczne,
  • ciśnienie krwi,
  • wizyta u dentysty,
  • USG tarczycy,
  • USG jamy brzusznej.

Badanie krwi:

  • TSH, FT3, FT4, aTPO, aTG,
  • lipidogram,
  • glukoza na czczo, insulina na czczo, hemoglobina glikowana,
  • ALTAT, AspAT, GGTP,
  • kwas foliowy, witamina B12, witamina B6, hemocysteina,
  • żelazo, ferretyna, transpferyna,
  • morfologia ogólna z rozmazem,
  • panele alergiczne IgE,
  • hormony płciowe: LH, FSH, estradiol, testosteron wolny i całkowity, androstedion, progesteron, prolaktyna.

Badanie moczu: mocz z osadem

Skierowanie na badanie krwi.

W przypadku skierowania na badanie krwi, ustawowo nie ma zakresu czasu w jakim to badanie miałoby być zrealizowane. Badania laboratoryjne może wykonać w każdym okresie i powinno być realizowane jeżeli są do tego wskazania. Warto nadmienić, że lekarz rodzinny nie jest jedynym specjalistą, który ma prawo do wystawiania takiego skierowania.

Ważność skierowania określa sytuacja pacjenta, jego stan ogólny i zalecenia, które mogą być wytycznymi dla specjalisty lub leczenia szpitalnego. Laboratoria wymagają i przestrzegają ważności skierowań przed upływem 30 dni. Skierowanie na badanie krwi, jeżeli zostało wystawione przez specjalistę wymaga realizacji.

Badania genetyczne, pakiet badań krwi, skierowania do poradni specjalistycznej, na leczenie uzdrowiskowe, podstawowa morfologia krwi, próby wątrobowe i każde inne badanie lekarskie ma swoją zasadność. Dlatego warto skorzystać z zaleceń nawet do czasu ustania przyczyny. Należy pamiętać, że badania prywatne można realizować w dowolnym marginesie czasu. Lekarze dokładnie dostosowują rodzaj badań, dlatego każde skierowanie ma swoje zastosowanie w diagnostyce.

Zobacz również:  Wynik testu na HPV wyszedł pozytywny. Co dalej?

Służba zdrowia w ramach NFZ stale się rozwija, ale w znacznym stopniu pacjenci korzystają z badań w ramach diagnostyki komercyjnej. Zakres usług świadczonych przed prywatne podmioty jest wysoko konkurencyjny dla NFZ, ale i odciąża publiczny system zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia wielu badań o klasę lepszych od podstawowych nie refunduje. W https://opramed.pl/ świadczymy komercyjnie usługi badań laboratoryjnych od hematologii, poprzez badania mikrobiologiczne po panele nowotworowe.

Badania laboratoryjne bez terminu ważności w Opra-Med !

Skierowanie wystawiane przez lekarza w naszym Centrum medycznym jak i z zewnątrz możesz zrealizować odpłatnie, po wcześniejszym ustaleniu z rejestracją terminu wykonania badania. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie badań dnia wpisania zlecenia. Czas oczekiwania na wynik jest kontrolowany przez nas zespół. Zaletą badań realizowanych prywatnie jest szeroki wybór metody diagnostycznej oraz krótki czas oczekiwania na realizację. Praktyka medyczna pokazuje także problem z dostępem do rekonsultacji w przypadku niepokojących wyników badań.

Lekarze podkreślają ...

Podstawowe badania krwi powinno się wykonywać regularnie, co najmniej raz w roku, a obejmować powinny morfologię krwi, poziom cukru we krwi, poziom cholesterolu. Zwracamy uwagę również, aby wykonywać badania w kierunku wirusa HIV. Według analiz w 2021 roku w Polsce przybyło 16.9 % osób z z rozpoznaniem HIV, czyli o 84% więcej w porównaniu z rokiem 2012. Zakażeni wirusem HIV często nie mają wiedzy o nosicielstwie. Takie badania są realizowane ze środków publicznych, skierowanie do testów nie jest wymagane, możesz zrealizować test odpłatnie również wykupując pakiet do domu (testy wysyłkowe).

W celu UMÓWIENIA wizyty w Punkcie pobrań PUNKT POBRAŃ OPRA-MED zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub drogą e-mail z rejestracją OPRA-MED.


W Opra-Med świadczymy usługę pobrania krwi i materiału do badań w domu pacjenta.

Zapraszamy mężczyzn na badania HPV.

Zainteresował Cię artykuł?

Zapraszamy do skorzystania z usług naszego Centrum Medycznego OpraMed

lub umów się od razu na wizytę

+48 22 299 38 99

Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów


Znajdziesz tam wiele ciekawych i wartościowych informacji