Poradnia reumatologiczna. Kiedy zgłosić się do reumatologa?
Spis treści
Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym zajmuje się reumatolog. Jakie objawy wskazują na problemy ze stawami? Kiedy powinieneś się udać do poradni reumatologicznej?
Reumatolog - kim jest?
Reumatolog to lekarz specjalista, który zajmuje się schorzeniami kości, stawów. Dodatkowo pomaga wyleczyć choroby spowodowane stanami zwyrodnieniowymi w organizmie i problemy z tkanką łączną. Zajmuje się przede wszystkim diagnozą odpowiednich jednostek chorobowych, co w przypadku chorób reumatycznych może być skomplikowane. Aby umówić się na wizytę do reumatologa, potrzebujesz skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.
Objawy chorób
Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Pomyśl o wizycie u reumatologa przede wszystkim, wtedy gdy Twoje objawy nie ustają po leczeniu zaproponowanym przez lekarza podstawowej opieki.
Sprawdź, czy nie masz następujących objawów:
✔ ból mięśni, stawów, kości podczas ruchu i w spoczynku
✔ ból jest silny i często nawraca, pojawia się w kilku stawach równocześnie, po jakimś czasie
✔ ból jest symetryczny (bolesność stawów po dwóch stronach)
✔ występuje gorączka połączona z bólem i/lub obrzękiem i/lub wysypką
✔ o poranku zaczerwienie i sztywność stawów
✔ problemy z motoryką małą-utrzymanie przedmiotów w rękach
✔problemy z poruszaniem się, schylaniem
✔ częste zaczerwienie stawów i wyższa temperatura ciała w tej okolicy
✔ problemy w jamie brzusznej, które nie dotyczą jelit czy żołądka
Jak rozpoznać chorobę reumatyczną?
Reumatolog w celu rozpoznania danej jednostki chorobowej przeprowadza dokładny wywiad, dzięki któremu może zaproponować badania. Badania pomogą ustalić stopień zaawansowania choroby. Najczęściej wykonywane badania w poradni reumatologicznej to:
✔ morfologia krwi
✔ badanie moczu
✔ USG
✔ tomografia komputerowa
Jednak najważniejszym badaniem jest poziom czynnika reumatoidalnego RF z krwi. Czynnik ten opisuje wartość autoprzeciwciał, które kierowane są przeciwko własnym białkom organizmu. RF powoduje rozwijanie się w organizmie stanu zapalnego. Wysoka wartość może świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów, boreliozie i innych.
Nigdy nie interpretuj wyników samodzielnie, udaj się na wizytę.
Badania kapilaroskopii
Reumatolog może zlecić także wykonanie badania kapilaroskopii. Jest ono skuteczne w diagnozowaniu schorzeń np. twardziny wielkoukładowej. Badanie wykonywane jest na wałach paznokciowych u obu rąk. Do tego celu stosuje się mikroskopu kapilaroskopowego. Umożliwia ocenę naczyń włosowatych — wygląd, liczba, uporządkowanie. Dodatkowo badany jest przepływ krwi, stopień wypełnienia kapilar i splotu żylnego. Dzięki temu określona zostanie prędkość przepływu erytrocytów.
Choroby wykrywane w poradni reumatologicznej
Po wykonaniu dokładnej diagnostyki reumatolog może postawić diagnozę. Najczęściej diagnozowanymi schorzeniami dotyczącymi stanów zapalnych w organizmie są:
✔ RZS (reumatoidalne zapalenie stawów)
✔ ZZSK - zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
✔ Toczeń
✔ Łuszczycowe zapalenie stawów
✔ Osteoporoza
✔ Zespół Sjogrena
✔ twardzina układowa
✔ Kolagenozy
✔ Fibromialgia
✔ Choroby mięśni i stawów
Przeczytaj więcej o danych jednostkach chorobowych — kliknij tutaj!
Terapia stosowana przez reumatologa
Terapia chorób reumatoidalnych jest długa i skomplikowana, gdyż najczęściej są to choroby autoimmunologiczne, których nie da się wyleczyć. Zadaniem reumatologa jest często tylko złagodzenie objawów. Najczęściej pacjentowi podawane są leki przeciwzapalne i zalecana jest fizjoterapia, aby polepszyć komfort życia pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne są zabiegi chirurgiczne.
Jak leczymy w poradni reumatologicznej Opramed?
W ramach funkcjonowania poradni reumatologicznej Opramed zapewniamy wizytę u lekarza specjalisty. Po wstępnie konsultacji wykonujemy szereg badań i testów. Następnie proponujemy pacjentowi leczenie systemowe, przygotowanie planów leczenia obejmujących rehabillitację, leczenie ogólnoustrojowe i iniekcje dostawowe.