fbpx
O naso nas
diagnostykadiagnostyka
poradnieporadnie
usługi medyczneusługi medyczne
cennikcennik
poradnikporadnik
Kontaktkontakt

Wirus HPV - co to jest?

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV to grupa wirusów, która obejmuje ponad 150 różnych typów, wywołujących szereg objawów skórnych m.in. kłykciny kończyste, brodawki płciowe, rozwój raka szyjki macicy, rak jamy ustnej i gardła. Ponad 40 typów HPV infekuje okolice narządów płciowych, odbytu, gardła, krtani i większość jest przenoszona drogą płciową.

HPV (Human papilloma virus) może występować jako infekcja niewidoczna gołym okiem (infekcja subkliniczna), dlatego wielu chorych nie ma świadomości o nosicielstwie. Wirus może powodować widoczne brodawki narządów płciowych lub innych części ciała, takich jak dłonie czy stopy.

OSOBA MOŻE BYĆ ZARAŻONA WIĘCEJ NIŻ JEDNYM TYPEM WIRUSA HPV W TYM SAMYM CZASIE.

Uważa się, że HPV jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową na świecie, a większość ludzi jest zarażona HPV na pewnym etapie swojego życia.

Wirus HPV – jak dochodzi do zakażenia?

HPV żyje na powierzchniowych warstwach skóry. Zakażenie HPV zwykle wynika z bezpośredniego kontaktu ze skórą podczas intymnego kontaktu seksualnego z osobą zakażoną HPV. Wirus może być przenoszony zarówno przez penetrujący jak i niepenetrujący kontakt seksualny (genitalno-genitalny, ustno-genitalny, analno-genitalny).

HPV NIE JEST PRZENOSZONY PRZEZ KREW (kontakt z krwią osoby zakażonej) LUB PŁYNY USTROJOWE, NP. NASIENIE!

Wirus brodawczaka ludzkiego jest powszechny, a zakażenie HPV jest naturalną konsekwencją aktywności seksualnej. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może dotknąć każdego niezależnie od preferencji seksualnych. Osoba zakażona może zarazić inną osobę nie wiedząc o tym! Statystyki pokazują, że co najmniej 70 % partnerów osób z HPV również ma infekcję. Odmiana wirusa ma duże znaczenie dla naszego zdrowia.

Na wielu forach i z ust licznych specjalistów usłyszysz, że wirus HPV zniknie po kilku miesiącach od zarażenia! Nie uzyskasz zaś odpowiedzi na pytanie, dlaczego obecnie tak się nie dzieje i dlaczego zakażenia nie ulegają samoczynnej remisji, a odsetek osób z poważnymi powikłaniami infekcji szuka ratunku w ostatnim momencie. My znamy odpowiedź na te pytania i skutecznie edukujemy naszych Pacjentów w tym zakresie.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest powszechny, a zakażenie HPV jest naturalną konsekwencją aktywności seksualnej. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może dotknąć każdego niezależnie od preferencji seksualnych. Osoba zakażona może zarazić inną osobę nie wiedząc o tym! Statystyki pokazują, że co najmniej 70 % partnerów osób z HPV również ma infekcję. Odmiana wirusa ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Na wielu forach i z ust licznych specjalistów usłyszysz, że wirus HPV zniknie po kilku miesiącach od zarażenia! Nie uzyskasz zaś odpowiedzi na pytanie, dlaczego obecnie tak się nie dzieje i dlaczego zakażenia nie ulegają samoczynnej remisji, a odsetek osób z poważnymi powikłaniami infekcji szuka ratunku w ostatnim momencie. My znamy odpowiedź na te pytania i skutecznie edukujemy naszych Pacjentów w tym zakresie.

Zakażenie wirusem HPV może pozostać w stanie uśpienia przez wiele miesięcy, a nawet lat zanim pojawią się brodawki narządów płciowych lub nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy. NIE MA SPOSOBU, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ, OD KTÓREGO PARTENERA POCHODZI I JAK DAWNO TEMU DOSZŁO DO ZAKAŻENIA WIRUSEM HPV. Posiadanie HPV nie oznacza, że dana osoba lub jej partner uprawia seks poza obecnym związkiem. Ryzyko zakażenia wirusem HPV jest warunkowane nie ilością kontaktów seksualnych, a higieną oraz formą zabezpieczenia podczas aktu fizycznego. Duże znaczenie i wartość dla postawienia diagnozy w kierunku HPV mają również choroby przenoszone drogą płciową.

Wielu ekspertów uważa, że w rzadkich przypadkach wirus HPV może być przenoszony poprzez kontakt inny niż seksualny, na przykład przez przedmiot z materiałem zakaźnym.

Kto jest szczególnie narażony na zarażenie wirusem HPV?

Wymienić możemy kilka ważnych "narzędzi" narażenia na wirusa brodawczaka ludzkiego.

Utajona infekcja:

  • na tym etapie większość ludzi nie ma wiedzy o zakażeniu brodawczakiem, a objawy zakażenia HPV nie występują lub są skąpe. Oznacza to, że dana osoba ma brodawczaka ludzkiego HPV, ale nie ma brodawek ani żadnych objawów infekcji. Wirus nadal może przenosić się na inne osoby podczas kontaktu narządów płciowych ze skórą, nawet jeśli tych objawów brak. W około 2/3 przypadków kobiet wirus objawia się wzrostem brodawek w okolicy narządów płciowych albo obecnością nieprawidłowych komórek macicy.

Brodawki:

  • brodawki pojawiają się w dowolnym miejscu w okolicy narządów płciowych lub odbytu u kobiet i u mężczyzn. Zmiany skórne następują dość szybko, w kilka miesięcy po ekspozycji.

Nieprawidłowe komórki szyjki macicy:

  • niektóre typy HPV mogą powodować nieprawidłowe zmiany w komórkach szyjki macicy. Zmiany te są znane jako CIN (średnionabłonkowa neoplazja szyjki macicy). Nie wszystkie kobiety z infekcją HPV rozwijają CIN. Wczesne wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy gwarantują badania cytologiczne.

Zobacz również:  Kiedy wykonać test na HPV?

Po jakim czasie pojawiają się objawy HPV?

Powszechnie znane objawy zakażenia wirusem HPV to brodawki płciowe inaczej kłykciny kończyste lub brodawki weneryczne. Zakażenie HPV nie zawsze oznacza jednak pojawienie się brodawek narządów płciowych. MOŻESZ MIEĆ HPV BEZ ŻADNYCH DODATKOWYCH OBJAWÓW.

Rozwój szczepów HPV, które powodują brodawki płciowe, może zająć od około jednego miesiąca do ośmiu miesięcy. Większość brodawek ma charakter małych, płaskich, cielistych lub przypominających kalafior guzków. Pojedyncze brodawki mają zwykle 1-2 milimetry średnicy, skupiska brodawek mogą być bardzo duże.

Brodawki narządów płciowych mogą rozwinąć się w dowolnym miejscu na pochwie, szyjce macicy, genitaliach lub odbytnicy (lub w jej pobliżu). Mogą nie dawać żadnych objawów, odczuć lub możesz odczuwać swędzenie, uczucie palenia w miejscu ich występowania.

Rodzaje wirusa HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego)

Istnieje ponad 150 typów HPV, które żyją w organizmie i niewielka liczba typów HPV wysokiego ryzyka, które są przedmiotem wielu problemów zdrowotnych. Wywołują objawy zakażenia od zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, nabłonku szyjki macicy, kłykcin kończystych w obrębie narządów płciowych do powstania nowotworu.

ZAKAŻENIE BAKTERYJNE W UKŁADZIE MOCZOWYM MOŻE ZWIĘKSZAĆ RYZYKO ZACHOROWANIA I WYWOŁYWAĆ AGRESJĘ WIRUSA, PROWADZĄC DO ROZWOJU RAKA SZYJKI MACICY, RAKA ODBYTU, RAKA PENISA. Mechanizm polega na powtarzających się stanach zapalnych np. cewki moczowej (często przewlekłych lub utajonych).

Typy wirusa mają znaczenie dla całego procesu zakażenia wirusem HPV. Typy HPV niskiego ryzyka mogą wywoływać brodawki zewnętrznych narządów płciowych. HPV niskiego ryzyka (lrHPV) - HPV 6 i HPV 11 powodują około 90% brodawek narządów płciowych. Rzadko są powiązane ze stanem przedrakowym lub rakiem dróg rodnych.

Brodawki na dłoniach czy stopach są spowodowane różnymi typami HPV. Zakażenie wirusem HPV wysokiego ryzyka (hrHPV), które nie jest zwalczane przez nasz układ odpornościowy może powodować raka szyjki macicy i stany zapalne błony śluzowej, raka odbytu, jamy ustnej i gardła, pochwy, sromu i prącia.

NOWOTWORY POWSTAŁE W WYNIKU ZAKAŻENIA WIRUSEM BRODAWCZAKA LUDZKIEGO ROZWIJAJĄ SIĘ KILKA LAT.

Niestety bagatelizowanie problemu i błędne twierdzenie specjalistów, że wirus HPV powinien samoistnie wycofać się z organizmu, skazuje wiele osób na przegraną. W licznych przypadkach nieprawidłowe krwawienia, niepokojące wyniki cytologii, choroby przenoszone drogą płciową i uboga profilaktyka nowotworowa to dzwonek na skuteczne leczenie zakażenia (niwelowanie skutków agresji wirusa HPV).

Do najbardziej rakotwórczych typów należą: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 66 i 68. Typy wirusa HPV 16 i HPV 18 są najczęściej związane z rozwojem raka, co łącznie odpowiada za około 70% inwazyjnych raków szyjki macicy. HPV 16 jest także silnie związany z rakiem odbytu i rakiem gardła.

OD WIELU LAT INFORMUJEMY - A CO OBECNIE MÓWIĄ BADANIA - WIRUS POTRZEBUJE DODATKOWYCH CZYNNIKÓW WYZWALAJĄCYCH RAKA.

Wirus HPV – co warto o nim wiedzieć?

Bardzo mało w przestrzeni publicznej porusza się tematów o emocjach związanych z diagnozą HPV wśród par. Wiedza o zakażeniu w tej materii wywiera ogromną presję w związkach, a sama infekcja nie jest gorsza od stygmatyzowania relacji.

Warto wiedzieć, że duża grupa społeczeństwa jest i będzie nosicielem wirusa HPV. Odpowiednia kontrola, edukacja w tej kwestii oraz wdrażanie środków zapobiegawczych może uchronić przed negatywnymi skutkami infekcji wirusa HPV. Sam test HPV może wskazać odmiany wirusa i uchronić przed rakiem szyjki macicy u kobiet, rakiem odbytu czy gardła. Zmiany w obrębie narządów płciowych możemy usunąć poprzez leczenie chirurgiczne, zabiegi które mają na celu usunąć brodawki. TAKIE DZIAŁANIA NIE USUWAJĄ SAMEGO WIRUSA HPV. ON DALEJ POZOSTAJE W ORGANZIMIE.

DNA wirusa możesz usunąć z ustroju, dzięki naszej autorskiej terapii. Fazy zakażenia wirusem HPV mają znaczenia podczas kwalifikacji do terapii. Celem oceny sytuacji zapraszamy na konsultację ze specjalistami w Centrum Medycznym OPRA-MED

Czy wirusem HPV można się zarazić w toalecie

Wejście do publicznej łazienki nie zawsze jest bezpiecznym i miłym doświadczeniem. Chociaż wirusy, bakterie i pasożyty żyją na zlewach, toaletach i innych powierzchniach jest małe prawdopodobieństwo, że złapiesz chorobę przenoszoną drogą płciową z deski sedesowej.

Organizmy odpowiedzialne za infekcje przenoszone drogą płciową nie mogą długo przetrwać poza organizmem człowieka. Kontakt błon śluzowych z patogenem daje bardzo duże szanse na zakażenie.

Rzęsistkowica, wszy łonowe, rzeżączka, kiła, chlamydia, wirusowe zapalenie wątroby typu B, opryszczka, wirus brodawczaka ludzkiego to jedne z najczęściej diagnozowanych chorób przenoszonych drogą płciową, poprzez kontakt z materiałem, który jest obciążony patogenami.

Zobacz również:  Leczenie Wirusa HPV

Zmiany wywołane przez genitalne typy wirusów HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego, rak szyjki macicy, zakażenia HPV, badanie cytologiczne, choroby weneryczne to pojęcia często pojawiające się w aspekcie ryzyka zdrowotnego związanego z aktywnością seksualną.

Bardzo mało w przestrzeni publicznej mówi się o skutkach infekcji HPV. Jeżeli infekcja HPV nie ustępuje, a chorobę wywołaną przez brodawczaka łatwo zinterpretować poprzez objawy skórne, warto wykonać testy w kierunku typowania HPV. Brodawki w okolicy odbytu i narządów płciowych są najczęstszym objawem klinicznym zakażenia HPV. Mogą mieć charakter łagodnych zmian, ale być źródłem niepokoju psychospołecznego, wywołując dyskomfort fizyczny w tym ból, krwawienie i swędzenie. Brodawki genitalne są wysoce zakaźne i u około 65% osób, których partner seksualny ma brodawki narządów płciowych także rozwiną zmiany.

NAWROTY BRODAWEK SĄ POWSZECHNE, CO SKUTKUJE WYSOKIMI KOSZTAMI SAMYCH ZABIEGÓW.

Wirus HPV – jakie badania wykonać?

Na rynku diagnostycznym istnieją testy w kierunku odmian wirusa HPV, które na wstępie mogą dać obraz całej sytuacji. Testy te są jednak ograniczone co do zakresu typów wirusa HPV.

HPV można przetestować w połączeniu z wymazem szyjki macicy. Jeżeli test HPV jest pozytywny oznacza to, że dana osoba ma jeden z typów wirusa wysokiego ryzyka.

Jeżeli test HPV jest ujemny oznacza to, że wirus HPV wysokiego ryzyka nie był wykrywalny.

Niestety, nie ma testów, które są w stanie dać informację o wszystkich odmianach wirusa brodawczaka ludzkiego.

Jak pozbyć się wirusa HPV z organizmu?

Medycyna klasyczna nie ma nic do zaoferowania osobom z infekcją HPV. Wielu, twierdząc, że wirus wycofa się z organizmu samoistnie, skazuje siebie szereg konsekwencji wynikających z bagatelizowania tego problemu. Temat zakażenia wirusem HPV jest podnoszony w mediach w kontekście raka szyjki macicy. To zwodnicze, ponieważ zakażenie wirusem HPV może prowadzić nie tylko do raka szyjki macicy, ale stale wzrasta także wskaźnik zachorowania na nowotwory u mężczyzn powstałe w wyniku infekcji HPV.

Dużym problemem u Pacjentów i Pacjentek, którzy zgłaszają się do naszego Centrum Medycznego OPRA-MED jest brak diagnostyki obciążeń współistniejących, powodujących zwiększoną agresję HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).

Zwracamy uwagę, że zabiegi mające na celu usunięcie zmiany wywołanej przez HPV nie powodują wyleczenia z samej infekcji. Spotykamy się z praktyką komercyjnych poradni, które wprowadzają w błąd i informują Pacjentów, że laseroterapia czy inne zabiegi "kosmetyczne" to forma leczenia infekcji HPV. Takie praktyki medycyny klasycznej usypiają czujność Pacjentów, którzy trafiają zbyt późno do naszego Centrum w bardzo zaawansowanych stanach.

Jako jedyna placówka w Polsce skutecznie zwalczamy infekcję HPV WYNIKI WYLECZONYCH PACJENTÓW, dzięki czemu wielu unika przykrych konsekwencji zarażenia. Samo leczenie składa się z wielu komponentów mających w efekcie końcowym zmobilizować układ odpornościowy do walki z intruzem. Wykorzystujemy w wielu przypadkach także terapie z pogranicza medycyny niekonwencjonalnej, co skutkuje efektem wyleczenia. Przebieg procesu terapii zależy od wielu czynników m.in. dodatkowych, utajonych lub przewlekłych infekcji mających silny wpływ na układ moczowo - płciowy lub cały ustrój. Wiele Pacjentek uniknęło raka szyjki macicy, wielu Pacjentów na stałe pozbyło się zmian skórnych wywołanych infekcją HPV.

Szczepionka na HPV

Szczepienie nie zastępuje badań przesiewowych szyjki macicy. Szczepionka chroni przed konkretnymi odmianami wirusa HPV. Szczepienie jest skuteczne, gdy jest podane przed zakażeniem HPV, tj. przed podjęciem aktywności seksualnej. U osób zakażonych wirusem HPV taka forma zabezpieczenia jest mało wartościowa. Szczepionka może chronić przed typami HPV, które powodują kilka nowotworów u mężczyzn i kobiet: raka szyjki macicy, nowotwór pochwy i sromu, raka odbytu, gardła, prącia.

Zobacz również:  JESIENNA CHANDRA, CZY JUŻ DEPRESJA? Część 1

Kto może się zaszczepić?

Szczepienie przeciwko HPV jest zalecane w wieku 11-12 lat. Szczepionki HPV można podawać od 9 roku życia. CDC zaleca, aby dzieci w wieku od 11 do 12 lat otrzymały dwie dawki szczepionki HPV w odstępie od 6 do 12 miesięcy.

Szczepienie nie jest zalecane dla wszystkich osób w wieku powyżej 26 lat. Szczepienie przeciwko HPV w tym przedziale wiekowym przynosi mniejsze korzyści, ponieważ więcej osób na tym etapie życia było już narażonych na HPV.

Jeżeli masz podejrzenie, że jesteś nosicielem wirusa HPV, chcesz uniknąć zakażeń układu moczowego powodujących agresję brodawczaka, otrzymałaś nieprawidłowe wyniki cytologii lub chcesz ocenić zakres i możliwości wyleczenia z infekcji HPV, zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami OPRA-MED. Propagujemy wiedzę w tym zakresie oraz szerzymy informację o tym, że wirusa HPV można wyleczyć, usunąć z ustroju. Tylko Ci, którzy wyrażając chęć leczenia, skrupulatnie stosują się do zaleceń i porzucają swe obawy co do zasadności kuracji są wyleczeni z HPV.

Autor:
Artur Łabuz Dyrektor ds. medycznych Opra-Med
Specjalista Zdrowia Publicznego

Konsultacja merytoryczna:
lek. Łukasz Warda
Specjalista onkologii klinicznej

Zainteresował Cię artykuł?


Zapraszamy do skorzystania z usług naszej Poradni Leczenia HPV

lub umów się od razu na wizytę

+48 22 299 38 99

Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów


Znajdziesz tam wiele ciekawych i wartościowych informacji