fbpx

Sprawdź, czy jesteś nosicielem wirusa HPV - badania HPV dla mężczyzn - skontaktuj się z nami!

O naso nas
diagnostykadiagnostyka
poradnieporadnie
usługi medyczneusługi medyczne
cennikcennik
poradnikporadnik
Kontaktkontakt

Dodatni wynik testu w kierunku HPV. Co oznacza? Co robić?

Testy genetyczne w kierunku wysokoonkogennych typów HPV, to skuteczna metoda diagnozy wirusa brodawczaka ludzkiego. Celem tego badania jest wykrycie odmiany HPV z którym wiąże się ryzyko stanów przedrakowych. Zmiany takie wywoływane są przez typy wysookoonkogenne. Pozytywny wynik testu w kierunku HPV pozwala na sprawne podjęcie kroków, które pozwolą uniknąć konsekwencji infekcji czyli raka szyjki macicy, raka prącia, raka odbytu oraz wdrożenia leczenia.

Spotykamy się z praktyką, która bagatelizuje wykonywanie testów w kierunku nieskoonkogennych typów wirusa HPV. W skriningu raka szyjki macicy u kobiet w wielu przypadkach nie znajduje to uzasadnienia, ale jest informacją że w organizmie znajduje się HPV. Nie mamy na tym etapie wiedzy, dlaczego u wielu Pacjentów dochodzi do zmiany w genotypie z nisko do wysokoonkogennych typów wirusa HPV. Dlatego uczulamy, aby testów w tym kierunku nie bagatelizować.

Leczenie objawów niskoonkogennych typów wirusów brodawczaka ludzkiego polega na miejscowym zniszczeniu brodawek, dla przykładu może to być zabieg laseroterapii. WARTO zwrócić uwagę na to, iż są to metody które pozwolą usunąć zmiany skórne, pojawiające się w wyniku agresji wirusa HPV. Zmiany mogą powrócić, ponieważ nie jest to metoda mająca na celu usunięcie wirusa HPV z organizmu. W wielu placówkach stosuje się również krioterapię. Niestety jest to metoda mniej skuteczna i dla wielu mało komfortowa. W terapii wykorzystuje się miejscowo leki immunomodulujące, które zmniejszają ryzyko nawrotów objawowej infekcji.

Zmiany skórne, nieleczone mogą nie ustąpić, ale narastać, przerastać i tworzyć wykwity. Dla wielu jest to obciążenie zarówno psychiczne jak i wpływając na aspekt estetyczny, defekt.

Zobacz również:  Masz HPV. Co z seksem? Z naszej praktyki.

Wykrywanie raka szyjki macicy

Najlepszym sposobem wczesnego wykrycia raka szyjki macicy jest regularne wykonywanie badań przesiewowych. Testy przesiewowy w kierunku raka szyjki macicy to test HPV i test Pap.

Wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie stanów przedrakowych i nowotworowych. Świadomość wszelkich oznak i objawów raka szyjki macicy może pomóc uniknąć opóźnień w diagnozie. Raka szyjki macicy można podejrzewać jeśli masz objawy, takie jak nieprawidłowe krwawienie z pochwy lub ból podczas seksu. Specjalista zapyta Cię o historię medyczną i rodzinną. Obejmuje to informacje związane z czynnikami ryzyka i objawami raka szyjki macicy. Pełne badanie fizykalne pomoże ocenić ogólny stan zdrowia. Będziesz mieć badanie miednicy i badanie cytologiczne, jeżeli jeszcze tego nie zlecono. Ponadto twoje węzły chłonne będą ocenione, pod kątem rozprzestrzeniania się raka.

KOLPOSKOPIA
Jeżeli będziesz mieć objawy, które oznaczać mogą raka, jeśli wynik testy Pap wykaże nieprawidłowe komórki lub jeżeli wynik testu HPV jest pozytywny, będziesz potrzebować procedury zwanej kolposkopią. Kolposkop to instrument, który pozostaje na zewnątrz ciała i ma soczewki powiększające. Pozwala lekarzowi wyraźnie zobaczyć powierzchnię szyjki macicy z bliska. Sama kolsposkopia nie jest bardzie nieprzyjemna od innych badań wziernikowych. Można to zrobić bezpiecznie nawet kiedy Pacjentka jest w ciąży. Podobnie jak badanie cytologiczne, lepiej nie wykonywać go podczas miesiączki.

Lekarz umieści słaby roztwór kwasu octowego ( podobny do octu ) na szyjce macicy, aby łatwiej było zobaczyć wszelkie nieprawidłowe obszary. Jeżeli zostanie zauważony nieprawidłowy obszar, mały kawałek tkanki zostanie usunięty ( biopsja ) i wysłany do laboratorium w celu zbadania. Biopsja to najlepszy sposób, aby stwierdzić czy nieprawidłowy obszar jest stanem przednowotworowym.

Rodzaje biopsji szyjki macicy:

Kilka rodzajów biopsji można wykorzystać do diagnozowania stanów przedrakowych i nowotworów szyjki macicy. Jeżeli biopsja może całkowicie usunąć całą patologicznie zmienioną tkankę, może to być jedyne potrzebne leczenie.

BIOPSJA KOLPOSKOPOWA

W przypadku tego rodzaju biopsji najpierw szyjkę macicy bada się za pomocą kolposkopu, aby znaleźć nieprawidłowe obszary. Za pomocą kleszczyków do biopsji usuwa się mały ( około 1/8 cala ) odcinek nieprawidłowego obszaru na powierzchni szyjki macicy. Procedura biopsji może powodować łagodne skurcze, krótki ból a następnie niewielkie krwawienie.

ŁYŻECZKOWANIE SZYJKI MACICY

Jeżeli kolposkopia nie wykazuje żadnych nieprawidłowych obszarów jeżeli strefa transformacji ( obszar zagrożony zakażeniem HPV i stanem przednowotworowym ) nie jest widoczna za pomocą kolposkopu, należy zastosować inną metodą sprawdzenia tego obszaru pod kątem raka.

Instrument ( kireta lub szczoteczka ) wprowadza się do kanału szyjki macicy. Łyżeczka lub szczoteczka służy do zeskrobania wnętrza kanału w celu usunięcia części tkanki, która jest następnie wysyłana do laboratorium w celu dalszej diagnostyki. Po tej procedurze pacjenci mogą odczuwać skurczowy ból, a także lekkie krwawienie.

BIOPSJA STOŻKOWA

W tej procedurze, znanej również jako konizacja, specjalista usuwa kawałek tkanki w kształcie stożka z szyjki macicy. Podstawa stożka jest utworzona przez zewnętrzną część szyjki macicy, a czubek lub wierzchołek stożka wychodzi z kanału szyjki macicy. Tkanka usunięta w stożku obejmuje strefę transformacji ( granicę między szyjką zewnętrzną a szyjką macicy, gdzie najczęściej rozpoczynają się stany przedrakowe i nowotworowe szyjki macicy). Biopsja stożkowa może być również stosowana jako leczenie w celu całkowitego usunięcia wielu zmian przedrakowych i niektórych bardzo wczesnych raków.

Metody powszechnie stosowane w biopsji stożkowej to procedura elektrochirurgicznego wycięcia pętli (LEEP), zwana także wycięciem dużej pętli strefy transformacji (LLETZ) oraz biopsja stożkowa zimnego noża.

Pętlowa procedura elektrochirurgiczna ( LEEP, LLETZ ): w tej metodzie tkanka jest usuwana za pomocą cienkiej drucianej pętli, która jest podgrzewana elektrycznie i działa jak mały nóż. Do tej procedury stosuje się znieczulanie miejscowe i można to zrobić w gabinecie.

Biopsja stożkowa zimnego noża: ta metoda jest wykonywana w szpitalu. Do usunięcia tkanki zamiast rozgrzanego drutu używa się skalpela chirurgicznego lub lasera. Podczas operacji otrzymasz znieczulenie ( znieczulenie ogólne podczas snu lub znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe ).

Badania obrazowe

Jeżeli lekarz stwierdzi, że masz raka szyjki macicy można wykonać pewne badania obrazowe. Testy te mogą pokazać, czy i gdzie rozprzestrzenia się rak ( rentgen klatki piersiowej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, pozytronowa tomografia emisyjna (skan PET), skan PET/CT, urografia dożylna )).

Jak długo jestem zarażona wirusem HPV?

Najczęstszymi objawami zakażenia HPV są brodawki narządów płciowych lub nieprawidłowości w rozmazie z szyjki macicy. Większość ludzi ma infekcję HPV i nie jest tego świadoma ponieważ jest subkliniczna ( czyli niewidoczna gołym okiem ).

Okres między zarażeniem się wirusem brodawczaka ludzkiego, który powoduje brodawki, a pojawieniem się rozwiniętych brodawek jest różny, więc może to uniemożliwić ustalenie, kiedy doszło do zakażenia. Brodawki pojawiają się często od trzech do sześciu miesięcy po stosunku seksualnym z osobą zakażoną. Zmiany mogą pojawić się również o wiele później. Podobnie odstęp między zakażeniem wirusem HPV a nieprawidłowością wymazu z szyjki macicy może wahać się od miesięcy do lat. Nieprawidłowe wymazy mogą wystąpić u osób, które nie były aktywne seksualnie przez wiele lat. Utrudnia to dokładne ustalenie, kiedy i od kogo zaraziłeś się wirusem HPV.

Zainfekowanie wirusem HPV – co robić?

Wirus HPV może przekształcić się w brodawki, chociaż należy wyraźnie podkreślić, że nie każdy w wyniki infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego dostaje brodawek.

Testy wykonywane standardowo pozwolą na uniknięcie powikłań infekcji HPV. Badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, specjalistyczny test immunocytochemiczny, odpowiednie zarządzanie dodatnim wynikiem testu w kierunku HPV daje szansę na pełną kontrolę nad wirusem.

Objawy skórne wirusa HPV

W większości przypadków układ odpornościowy organizmu pokonuj infekcję HPV, zanim utworzy brodawki. Kiedy pojawią się brodawki, różnią się one wyglądem w zależności od rodzaju wirusa HPV:

  • Brodawki narządów płciowych: pojawiają się one jako płaskie zmiany, małe guzki przypominające kalafior lub wypustki na kształt łodygi. U kobiet brodawki narządów płciowych pojawiają się głównie na sromie, ale mogą pojawić się również w pobliżu odbytu, na szyjce macicy lub w pochwie. U mężczyzn brodawki narządów płciowych pojawiają się na penisie i mosznie lub wokół odbytu. Brodawki narządów płciowych rzadko powodują dyskomfort lub ból, chociaż mogą swędzieć lub być tkliwe.
  • Brodawki zwykłe: pojawiają się jako szorstkie, wypukłe guzki i zwykle pojawiają się na dłoniach i palcach. W większości przypadków brodawki zwykłe są brzydkie, ale mogą być również bolesne, podatne na krwawienia i urazy.
  • Brodawki podeszwowe: to twarde, ziarniste narośla, które zwykle pojawiają się na piętach lub śródstopiu. Te brodawki mogą powodować dyskomfort.
  • Płaskie brodawki: to lekko wypukłe zmiany. Mogą pojawiać się wszędzie, dzieci dostają je zwykle na twarzy, a mężczyźni w okolicy brody.

Co mówi wynik testu w kierunku HPV?

Badania w kierunku wirusa HPV, pozwala zapobiegać rakowi szyjki macicy lub wcześniej go wykryć. "Pozytywny wynik HPV co dalej?" - zapytasz! Wszystko zależy od wielu czynników. Każdy krok powinien być dokładnie przeanalizowany i rozszerzony o dodatkowy panel diagnostyczny. Warto wykluczyć czynniki, które stymulują wirusa brodawczaka ludzkiego do wzmożonej agresji w naszym układzie. Obecność wirusa HPV nie musi wiązać się z nowotworami HPV. Wysokoonkogenny typ wirusa obecny w naszym ustroju może stać się zaczątkiem wielu obciążeń i zwiększać ryzyko raka szyjki macicy czy potencjalne ryzyko stanów przedrakowych.

Co oznacza pozytywny wynik testu na HPV?

Pozytywny wynik testu HPV oznacza, że masz typ wirusa HPV, który może być powiązany z rakiem szyjki macicy. Wynik może być wstępem do dalszych, rozszerzonych badań. Określony typ HPV może zostać zidentyfikowany w celu określenia następnego kroku, również terapeutycznego.

Zobacz również:  Rehabilitacja onkologiczna w domu Pacjenta - skuteczna pomoc w walce ze skutkami choroby nowotworowej.

Jeżeli potrzebujesz porady, rozmowy ze specjalistą w celu podjęcia kroków rozszerzonej diagnostyki, leczenia zapraszamy do PORADNIA LECZENIA HPV

Jak sprawdzić czy na pewno nie mam już HPV?

Nie ma na rynku testu, który pozwoliłby określić "status HPV" danej osoby. Najczęściej wykonywanym testem w kierunku HPV jest test wykrywania DNA oraz oznaczanie genotypy HPV.

Większość osób nie wie, że jest zarażona. Nie rozwijają z tego tytułu objawów ani żadnych problemów zdrowotnych. Pacjenci dowiadują się o nosicielstwie, gdy dostają brodawek narządów płciowych. Kobiety mogą dowiedzieć się, że mają wirusa brodawczaka ludzkiego, gdy otrzymają nieprawidłowy wynik testu PAP ( podczas badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy ). Inni zaś dowiedzą się o infekcji, gdy rozwinie się u nich poważny problem jakim jest nowotwór.

Wirus brodawczaka ludzkiego może powodować raka szyjki macicy, sromu, pochwy, prącia lub odbytu. Może powodować raka tylnej części gardła ( zwanego rakiem jamy ustnej i gardła ). Może to obejmować podstawę języka i migdałki.

Czy dodatni wynik testu na HPV oznacza, że zachoruję na raka?

Rak często rozwija się latami, a nawet przez dziesięciolecia, po tym jak dana osoba zarazi się HPV. Brodawki narządów płciowych i nowotwory są wynikiem różnych typów wirusa HPV. Ryzyko nawrotów po zastosowaniu tylko zabiegów mających na celu usunięcie zmian wywołanych agresją wirusa, jest stosunkowo wysokie. Nieleczone zmiany skórne niekoniecznie są zalążkiem i czynnikiem stymulującym do rozwoju raka szyjki macicy. Wiele zależy od dodatkowych testów oceny ryzyka, dodatnim wynikiem cytologii u kobiet, badania histopatologicznego, infekcją tymi typami wirusa, które uznawane są za odmiany wysokoonkogenne, sprawnością układu immunologicznego.

HPV bezwzględnie wymaga obserwacji i kontroli. Leczenie, które propagujemy od wielu lat ma na celu usunięcie DNA HPV. Z dużym powodzeniem i zadowoleniem, że jesteśmy częścią tego projektu, patrzymy jak pada mit o HPV i jego nieuleczalności.

Wynik pozytywny testu oznacza, że mamy szansę na uniknięcie powikłań tej infekcji. Wynik dodatni nie jest wyrokiem i dla każdego nie będzie oznaczać "rak".

Jeżeli masz podejrzenie, że jesteś nosicielem wirusa HPV, chcesz uniknąć zakażeń układu moczowego powodujących agresję brodawczaka, otrzymałaś nieprawidłowe wyniki cytologii lub chcesz ocenić zakres i możliwości wyleczenia z infekcji HPV, zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami OPRA-MED. Propagujemy wiedzę w tym zakresie oraz szerzymy informację o tym, że wirusa HPV można wyleczyć, usunąć z ustroju. Tylko Ci, którzy wyrażając chęć leczenia, skrupulatnie stosują się do zaleceń i porzucają swe obawy co do zasadności kuracji są wyleczeni z HPV.

Zainteresował Cię artykuł?


Zapraszamy do skorzystania z usług naszej Poradni Leczenia HPV

lub umów się od razu na wizytę

+48 22 299 38 99

Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów


Znajdziesz tam wiele ciekawych i wartościowych informacji