Diagnostyka Boreliozy - Badania na Boreliozę Warszawa

Występujące po ukąszeniu kleszcza dolegliwości mogą być bardzo zróżnicowane, począwszy od zespołu przewlekłego zmęczenia, a skończywszy na ciężkich chorobach autoimmunologicznych. Przypomnieć należy, że brak rumienia wędrującego przy jednoczesnym zakażeniu boreliozą jest zjawiskiem niezwykle powszechnym (rumień występuje jedynie w 35% przypadków).

Badanie metodą EliSpot

Odsetek markerów limfocytów CD57+/CD3-

Krążące Kompleksy Immunologiczne (KKI) anty Borrelia burdgoferi IgG oraz IgM met. Immunoblot

Grafik pracy Pracowni Diagnostycznej


  • Poniedziałek$10:00-14:00
  • Wtorek$14:00-16:00
  • Czwartek$14:00-16:00
  • Piątek$08:00-15:00
Chcesz się umówić na wizytę?
Zadzwoń lub napisz do nas

Rejestracja
Godziny pracy rejestracji

  • Poniedziałek - Piątek$10:00 - 20:00
  • Sobota - Niedziela$nieczynne

Co to jest borelioza?

Borelioza jest najczęściej występującą chorobą wywoływaną przez kleszcze, które zakażają człowieka krętkami gatunku Borrelia Burgdorferi. Im dłużej kleszcz pozostaje wbity w skórę, tym większe ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe. Możliwość zakażenia do 48 godzin jest niewielka, jednak po upływie już 72 godzin od ukąszenia kleszcza znacznie wzrasta. Jeżeli odpowiednio szybko zostanie podjęta reakcja i właściwe leczenie, choroba ta jest w całości uleczalna. Odpowiednie leczenie umożliwia powrót do zdrowia. Badania serologiczne - badania krwi można zrobić w laboratorium w Centrum Medycznym OpraMed w Warszawie. 

Co przenoszą kleszcze?


Nie każde ukąszenie kleszcza oznacza boreliozę. Według różnych szacunków nosicielami chorobotwórczych patogenów może być nawet 25-40% kleszczy żyjących w Polsce. Do najczęściej występujących w Polce chorób odkleszczowych należą borelioza (krętki borrelia), kleszczowe zapalenie mózgu (wirus z grupy flawiwirusów), babeszjoza (piroplazmoza) oraz erlichiozy/anaplasmozy (Anaplasma) i inne choroby odkleszczowe.

Dane wskazują, że po trzech dobach prawdopodobieństwo zakażenia jest równe niemal 100% !!!

Badania na boreliozę - Diagnostyka Boreliozy Warszawa


Szybka i właściwa reakcja jest kluczowa dla wyleczenia, a właśnie diagnostyka boreliozy jest trudna. Warszawa oferuje bardzo duże zaplecze medyczne, gdzie prowadzone są badania laboratoryjne: szpitale, poradnie i kliniki, warto jednak udać się do specjalistów, którzy mają doświadczenie w rozpoznaniu właśnie tego schorzenia. Objawy są często mylone z innymi chorobami, mogą przejawiać się w różny sposób i atakują wiele narządów. Pacjent może być po prostu stale zmęczony, mogą wystąpić objawy grypopodobne, bóle głowy, ale możliwe jest również przejście ciężkiej choroby autoimmunologicznej. Powszechnie uważa się, że po ukąszeniu kleszcza zawsze diagnozuje się wystąpienie rumienia wędrującego, a pojawia się on tylko w 35% przypadków, gdy stwierdzona zostaje borelioza. Specjaliści Centrum medycznego OpraMed zajmują się nie tylko diagnostyką i leczeniem boreliozy. Terapia obejmuje także odbudowę odporności i regenerację po inwazyjnym leczeniu farmakologicznym oraz oraz działania mające na celu zniwelowanie powikłań, które mogły powstać w wyniku początkowego niewłaściwego rozpoznania i braku odpowiedniego leczenia. 

Objawy boreliozy


Najważniejszą kwestią jest jak najszybsze, prawidłowe rozpoznanie symptomów. Występują trzy etapy zakażenia, gdzie w pierwszym stadium boreliozy wczesnej miejscowej trwającej do 33 dni od ugryzienia, najczęściej występuje brak jakichkolwiek objawów, niekiedy pojawia się rumień wędrujący (jeśli się nie pojawi, nie ma potrzeby wykonywania badań) i gorączka. Przeprowadzenie właściwych badań w tym okresie pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i zahamowanie postępów choroby. W przypadku drugiej fazy boreliozy wczesnej rozsianej, choroba w ciągu kilku tygodniu atakuje organy wewnętrzne oraz układ nerwowy, kostno-stawowy i krążenia. Z kolei w trzecim etapie - boreliozy późnej, dochodzi do bardzo wielu nieodwracalnych schorzeń, w tym zapalenia mózgu, rdzenia i objawów przypominających stwardnienie rozsiane.

Jakie są testy na boreliozę?

W OpraMed  stawiamy na innowacyjność. Przeprowadzamy testy na boreliozę w korzystnej cenie i według najnowszych technik:

Badanie metodą EliSpot

Krążące Kompleksy Immunologiczne (KKI) anty Borrelia burdgoferi IgG oraz IgM met. Immunoblot

Odsetek markerów limfocytów CD57+/CD3- 

Diagnostyka boreliozy - metody badań

Standardowo dostępny i przeprowadzany w Warszawie i w Polsce test na boreliozę metodą Elisa charakteryzuje niska czułość, natomiast inne popularne badanie – Western Blot ma zbyt małą ilość antygenów, co może skutkować problemów w uzyskaniu wyniku fałszywie ujemnego. Dlatego w OpraMed do kontroli skuteczności wdrożonego leczenia stosuje się testy C6 Lyme, CD57+/CD3-, a także EliSPOT. Personel posiłkuje się również innymi, nietypowymi metodami, które stanowią uzupełnienie rozwiązań akademickich. Wykorzystanie testu obciążeń metodą dr Volla umożliwia analizę 200 mikroorganizmów, co stanowi doskonałe poszerzenie spektrum pozostałej diagnostyki różnicowej.