Zespół przewlekłego zmęczenia - leczenie Warszawa
Nazywamy uczucie zmęczenia, które nie mija po wypoczynku. Pacjenci mimo efektywnego snu czują się w dalszym ciągu wyczerpani. Dodatkowo pojawiają się objawy somatyczne: limfadenopatia, bóle gardła, bóle stawów, bóle mięśni itp. lub przedłużające się uczucie zmęczenia po wcześniej tolerowanym wysiłku fizycznym.l
Przejdź do Poradni Internistycznej:
Objawy zespołu przewlekłego zmęczenia (CFS)
W medycynie klasycznej zespół przewlekłego zmęczenia jest idiopatyczną jednostką chorobową, czyli taką której przyczyna jest nieznana. Objawy zespołu chronicznego zmęczenia są bardzo specyficzne. Pewne badania mogą wskazywać, że zespół przewlekłego zmęczenia jest spowodowany zaburzeniami układu odpornościowego, anomaliami hormonalnymi, chorobami psychicznymi lub przebytymi urazami. Medycyna stosuje leczenie psychiatryczne i terapię poznawczno-behawioralną. Somatycznie poszukiwane są jednostki, które taki stan mogą powodować: choroby serca, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia hormonalne.
Problemy z diagnostyką
Większość pacjentów zgłaszających się do Centrum Medycznego OpraMed z zespołem przewlekłego zmęczenia ma prawidłowe wyniki badań krwi, nie skarży się na zaburzenia snu, a jedynym punktem zaczepienia jest leukopenia, czyli obniżenie białych krwinek.
Trudno jest rozpoznać zespół chronicznego zmęczenia. Z naszej praktyki wynika, że pacjenci, chcąc leczyć zespół przewlekłego zmęczenia, traktowani są przez lekarzy pierwszego kontaktu jako osoby, którym faktycznym problemem są zaburzenia psychiczne. Ignorowane są takie czynniki jak leukopenia, czy limfadenopatia bo obraz innych badań laboratoryjnych w końcu jest prawidłowy. My jednak wiemy, że często nie jest to prawidłowa droga.
Powiązanie zespołu przewlekłego zmęczenia z innymi chorobami
Dzięki nowoczesnym testom staramy się wykluczyć czynniki wewnętrzne.
Etiologia zespołu przewlekłego zmęczenia potwierdza, że może być on wynikiem wielu powszechnych chorób zakaźnych, takich jak borelioza, zakażenie wirusem EBV, zakażenie pasożytami. Dlatego tak bardzo ważna jest zróżnicowana diagnostyka! U naszych pacjentów wielokrotnie wykrywamy choroby, które od lat były niezdiagnozowane i nieleczone, a miały ścisły związek z zespołem przewlekłego zmęczenia. Umożliwia to natychmiastowe leczenie. Zespół przewlekłego zmęczenia leczy się przede wszystkim poprzez łagodzenie i eliminowanie objawów, a także zmianę stylu życia.
Jakie badania zrobić by zdiagnozować zespół przewlekłego zmęczenia?
W naszej pracy obserwujemy również, że choroby autoimmunologiczne w tym zapalenia tarczycy o typie Hashimoto, wraz z zespołem przewlekłego zmęczenia spowodowane są czynnikami zakaźnymi, które wielokrotnie wykrywamy po kilkuletnich tułaczkach do różnych specjalistów.
W medycynie klasycznej, leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia koncentruje się na łagodzeniu objawów nie na samej przyczynie.
Skrupulatna analiza przyczyny zaburzenia, pozwala na skuteczne leczenie zespółu przewlekłego zmęczenia.