Baza wiedzy o koronawirusie
BAZA WIEDZY O KORONAWIRUSIE
Co to jest koronawirus?
Koronawirusy to grupa wirusów, które wywołują różnego typu infekcje obejmujące głównie układ oddechowy i pokarmowy człowieka. Wirusem odpowiedzialnym za obecną pandemię jest Koronawirus 2019-nCoV, a oficjalną nazwą koronawirusa stwierdzonego początkowo w Wuhan jest SARS-CoV-2. Nazwa wirusa wynika z jego genetycznego podobieństwa do wirusa odpowiedzialnego za epidemię ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS – Severe Acute Respiratory Syndrome) z 2003 roku. Chorobę, którą wywołuje wirus SARS-CoV-2, nazwano COVID-19.
Co to jest COVID-19?
COVID-19 (od ang. Coronavirus Disease 2019) jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.
Jakie są objawy Covid-19
Objawy koronawirusa początkowo mogą być mylone z grypą sezonową. Pacjenci, u których doszło do zarażenia skarżą się na dokuczające uporczywe zmęczenie. Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów, które wskazywane są jako klasyczne objawy COVID-19, wymienia się na wysoką gorączkę oraz suchy, uporczywy kaszel. Coraz częściej podkreśla się także fakt, że w przebiegu choroby może dojść do utraty smaku i węchu, dlatego bardzo ważne jest, aby zachować czujność i nie bagatelizować objawów.
Wśród charakterystycznych cech toczącego się procesu chorobowego podaje się także bóle mięśni i stawów, gardła, trudności w oddychaniu, duszności czy bóle w klatce piersiowej. Co ważne, pojawienie się dolegliwości w obrębie układu oddechowego wymaga przeprowadzenia konsultacji lekarskiej. Problemy z oddychaniem, duszności, zadyszka czy ucisk w klatce piersiowej mogą w sposób bezpośredni zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta.
Wśród innych dolegliwości, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem wskazać można także biegunkę, zapalenie spojówek, wysypkę skórną, jak też zmiany w obrębie palców u rąk i nóg, które wyglądają jak specyficzne odbarwienia.
Testy na koronowirusa
Testy na koronawirusa dostępne są w kilku wariantach, dlatego przed ich wykonaniem warto zasięgnąć porady lekarza lub poznać możliwości diagnostyczne badania, gdyż np. wykonywane w oparciu o próbkę krwi żylnej testy serologiczne wykrywają obecność przeciwciał w organizmie pacjenta. Wynik ten może zatem świadczyć o przebytym zakażeniu.
Zgodnie z zaleceniami WHO do potwierdzenia zakażenia wykorzystywane są testy genetyczne, molekularne, tzw. RT-PCR. Jest to zaawansowane badanie, do którego wykonania konieczne jest pobranie próbki - wymazu z gardła lub nosogardzieli pacjenta. Następnie materiał jest poddawany określonej procedurze, w efekcie czego możliwe jest stwierdzenie czy w danej próbce znajduje się materiał genetyczny wirusa.
Co zrobić, jeśli mam pozytywny wynik testu?
Uzyskanie pozytywnego wyniku testu powinno skutkować natychmiastową izolacją tak, aby nie roznosić zakażenia i nie zarażać kolejnych osób. Szczegółowe postępowanie zależy natomiast od indywidualnego stanu pacjenta. Jeżeli objawy są dość łagodne pacjent, po konsultacji z lekarzem i powiadomieniu Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej może pozostać w domu, stosując się do zaleceń lekarskich. Najczęściej wdrażane jest leczenie objawowe oraz konieczność monitorowania stanu zdrowia. W przypadku znacznego pogorszenia kondycji pacjent może wezwać karetkę, jednocześnie zobowiązany jest poinformować dyspozytora o tym, że jest zakażony koronawirusem. W przypadku ciężkiego przebiegu lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia konieczne może okazać się przewiezienie pacjenta do szpitala zakaźnego.
Jak dochodzi do zakażenia koronawirusem?
W związku z tym, że COVID-19 atakuje układ oddechowy, do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową. Co ważne, aby doszło do transmisji wirusa, musi dojść do kontaktu między osobą zakażoną i zdrową. Wystarczy, że chory kaszle, kichnie lub chociażby mówi, stojąc w bliskiej odległości, aby wirus mógł bez większych przeszkód zaatakować kolejną osobę.
Dużym zagrożeniem są także przedmioty czy elementy wyposażenia o charakterze ogólnodostępnym. Wiadomo, że krople z wirusem podczas mówienia, kichania czy kaszlu mogą zostać rozpylone w otoczeniu, osiadając na wszystkich powierzchniach. Wiadomo już, że wirus potrafi przeżyć w takich warunkach. Wówczas dotykanie przedmiotów czy powierzchni, na których znalazły się fragmenty wirusa może prowadzić do zakażenia kolejnych osób. Dzieje się tak, gdy po kontakcie z powierzchnią, na której znajdował się koronawirus, osoba dotknie nosa, ust lub oczu, czyli obszarów szczególnie wrażliwych i delikatnych, które mogą być stosunkowo łatwą do pokonania barierą dla drobnego wirusa.
Czy koronawirus utrzymuje się
na powierzchniach?
Dotychczas prowadzone obserwacje potwierdzają, że koronawirus SARS CoV-2 może utrzymywać się na powierzchni różnych przedmiotów. To, jak długo wirus znajduje się na powierzchni, zależy od materiału, z którego została ona wykonana.
Dowiedziono, że w przypadku plastiku oraz stali nierdzewnej czas ten jest najdłuższy i wynosi aż 72 godziny. Znacznie mniej, bo do 24 godzin utrzymywać się może na tekturze, a zaledwie ok. 4 godziny na miedzi.
Po ilu dniach koronawirus daje widoczne objawy?
Zakażenie koronawirusem może u niektórych osób przebiegać bezobjawowo. Wystąpienie charakterystycznych dla COVID-19 symptomów zazwyczaj obserwowano po upływie około 5-6 dni od momentu, gdy osoba narażona była na kontakt z osobą zakażoną. Zdarzały się jednak sytuacje, gdy okres ten był krótszy lub dłuższy. Eksperci podkreślają, że objawy choroby pojawić się mogą już dzień po ekspozycji na koronawirusa lub wystąpić nawet po 14 dniach.