Wlewy dożylne
- Selen
Selen podawany dożylnie z dodatkowymi antyoksydantami i immunomodulantami pełni rolę ochronną, przeciwwirusową i przeciwbakteryjną. Doskonale sprawdza się przy rekonwalescencjach po zabiegach operacyjnych.
Terapia Selenem
W naszym organizmie znajdują się enzymy selenowe, zwane selenoenzymami. Selenoenzymy biorą udział w sygnalizacji szlaków komunikacyjnych między komórkami, obronie antyoksydacyjnej, metabolizmie hormonów tarczycy i odpowiedziach immunologicznych.
-poprawia liczbę krwinek czerwonych,
W badaniach odnotowano także wyniki leczenia różnych rodzajów raka:
Chłoniak nieziarniczy – 20% poprawa stwierdzona u pacjentów leczonych chemioterapią i dawkami selenu;
Nowotwory głowy i szyi – w badaniu dotyczącym późnego stadium raka u 60% pacjentów wystąpił zmniejszony obrzęk (12 z 20 pacjentów);
Guzy mózgu – ponad 75% pacjentów doświadczyło zdecydowanej poprawy, z mniejszą ilością nudności, wymiotów, bólu głowy, zawrotów głowy, niestabilnego chodu, zaburzeń mowy i zaburzeń nerwowych;
Obrzęk limfatyczny – wszyscy pacjenci otrzymujący napary selenu pozostawali wolni od infekcji skóry, podczas gdy 50% pacjentów, którzy nie otrzymali tego minerału, rozwinęło infekcje.
Jak dotąd kilka randomizowanych badań (RCT) wykazało, że pozajelitowa podaż selenu może poprawić wyniki kliniczne u pacjentów z oddziałów intensywnej opieki medycznej.
W 2005 r. autorzy badań wykazali, że podawanie selenu dożylnie może wiązać się ze zmniejszeniem śmiertelności w przypadku zakażeń uogólnionych. Badacze i autorzy kolejnych prac na temat terapii selenem na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM) stwierdzili, że farmakologiczne odżywianie za pomocą selenu może znacząco zmniejszyć śmiertelność u pacjentów z sepsą, szczególnie gdy podawano selen dożylnie.
Selen wykorzystujemy w:
leczeniu chorób autoimmunologicznych;
leczeniu zakażeń bakteryjnych;
leczeniu zakażeń wirusowych;
leczeniu nowotworów;
leczeniu zapaleń układu pokarmowego.